8

fotografií

Nejdřív rebel, pak „Nobel“. Bob Dylan slaví kulatiny

P

Patří k nejvýznamnějším a nejvlivnějším hudebníkům současnosti. Narodil se v americké Minnesotě a byl už v mládí rebelem s talentem pro klavír, ale ten ho nebavil nebavil tolik, a tak dostala přednost akustická kytara. Na tu se perfektně naučil už ve dvanácti letech. Dnes je mu 80 let a je z něj žijící legenda. 

Když bylo Dylano dvacet sedm let, řekl (a to v roce 1968), že věří že čím déle člověk žije, tím lepší bude. Pro něj to rozhodně platí. Už jako dítě byl fanouškem Elvise a  Hanka Williamsa. Jako mladík si na zdi pokoje lepil plakáty Jamese Deana, jako symbolu. Byl rocker a rebel srdcem i duší. 

Zařil toho dost. V roce 1963, 28. srpna, hrál na kytaru a zpíval na protestech Dr. Martina Luthera Kinga před davem tisíců protestantů. Díky svému talentu vyjádřit pomocí básně v písni nespokojenost s konkrétním tématem se z něj stal „hlas celé generace“. Během kubánské raketové krize napsal báseň A Hard Rain’s A-Gonna Fall. Ta se stala jedním ze symbolů protestů a demostrací.

Top 30 kytaristů světa. „Brouk“ McCartney nebo „papoušek“ Buffett
Postupné rozvolňování protipandemických opatření dává jistou naději, že brzy vyrazíme na normální koncert. A těší se na to jistě i mnohé kapely. Největší pozornost vždy poutali a dál budou poutat frontmani, zpravidla zpěváci, ale neméně zásadní jsou pro každou rock'n'rollovou skvadru chlapíci nebo dámy s kytarou. S pomocí vybraných žebříčků nejoceňovanějších hráčů a hráček na „sladké dřevo“ jsme vybrali ty nejpozoruhodnější z nich. Prohlédnout si je můžete v galerii.  

Za svou kariéru se z něj stal nejen legendární hudebník, ale také aktivista, umělec, živá osobnost, kterou mimochodem ve filmu z roku 2007 bravurně ztvárnila Cate Blanchettová. V roce 2016 dostal Nobelovu cenu za literaturu. Ale zástupcům výboru nebral telefon a sám si ji nejel převzít. Hrál 102 koncertů každý rok po celá léta. Důvodů, proč je Bob Dylan Legenda, je mnohem víc, než je možné popsat.

Přejeme všechno nejlepší mistře.  

 

Související články