Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Svatební foto Anny Malinové s manželem, který zemřel na začátku války. Alena Voštová žije v současnosti v Praze. Rodina Malinova Anna Malinová před válkou. Anna malinová byla zásadní ženou v životě Josefa Gabčíka. Manželé Klímovi - Karel a Lída, uprostřed dívky z tábora Planná nad Lužnicí. Malá Alena Voštová. Anna Malinová se do Josefa Gabčíka zamilovala na první pohled. Obyvatelé tábora, kde po válce skončila Alena Voštová se pravidelně scházeli. Adoptivní rodiče Klímovi. Anna Malinová Babička Alenky Voštové. Alena Voštová Dopis pro profesorku Markovou od babičky Aleny Voštové. Občanský průkaz tatínka Aleny Voštové Antonína Maliny. Dopis Anny Malinové pro její rodinu před popravou. Vzpomínka na maminku Annu Malinovou. Srdce z chleba. Dopis pro profesorku Markovou od babičky Aleny Voštové. Alena Voštová při nahrávání vzpomínek. Alena Voštová Alena Voštová při nahrávání vzpomínek.

21

fotografií

Pohnutý osud poslední lásky atentátníka Gabčíka: "Maminko, zastřelí mě," psala před popravou

J

Jaké asi muselo být pro přítelkyni Josefa Gabčíka, který byl zodpovědný za atentát na Heydricha, Annu Malinovou, když čekala na popravu od gestapa a myslela na svoji tříletou dceru Alenku? Dcera členky československého odboje Alena Voštová si v životě zažila své. Nikdy ale svojí mamince nic neměla za zlé. Brala ji jako hrdinku, kterou jistě byla.

Anna Malinová byla vdova, která vychovávala tříletou dceru Alenku, když jednoho dne v tramvaji potkala Josefa Gabčíka. Její život se v tu ránu obrátil vzhůru nohama. Oba se do sebe zamilovali a prožili krátký, ale intenzivní vztah. Anna zřejmě nevěděla, jaký má její přítel před sebou těžký úkol. Pomáhala mu ale se vším, co potřeboval, jak mohla. Nicméně už devět měsíců po jejich seznámení stála kvůli osudovému vztahu na popravišti a čekala na kulku do hlavy.

Maminko, zastřelí mě!

Její dcera Alena byla v té době u babičky, kam krátce po svém zatčení Anna poslala dopis. „Moji nejdražší, zasílám Vám srdečné pozdravy. Maminko, zastřelí mě,“ uvedla v něm s prosbou o hygienické potřeby a fotku dcery Alenky. Popravili ji 24. října 1942 v Mauthausenu. „Já ji obdivuji. Nemůžu jí nic vyčítat. Muselo jí být hrozně, když věděla, že má doma tříleté dítě,“ uvedla dcera Alena Voštová během vzpomínání pro Paměť národa.

Zatčení gestapem a život v táboře

Atentát na Heydricha rozpoutal peklo. Byly popravovány tisíce lidí a srovnány se zemí byly vesnice Lidice a Ležáky. Pro malou Alenu Voštovou se také změnilo vše od základů. Alenu zatklo u prarodičů gestapo a internovalo ji v dětském domově na pražské Jenerálce. Poté byla přemístěna do tábora ve Svatobořicích a v Plané nad Lužnicí. „Pamatuji si, že veprostřed stavení byly schody. Vlevo byli kluci a vpravo děvčata. Starala se o nás paní profesorka Marková, která byla vybraná vedením lágru. Měla tam takový kamrlík. Když jsme byli hodní, tak jsme u ní mohli přespat,“ sdělila Alena Voštová při vzpomínání. „Museli si pro nás vymýšlet činnosti a starat se o nás. Tříleté dítě se ani neobleče. Mohli jsme chodit ven na dvůr. Kluci hráli lucernu a ti starší začínali chodit za holkami. Kamarádka Eva říkala, že vždycky když jí umyli, tak byl Tonda šťastný, že jí může odnést v náručí do postele. Jiná kamarádka vyprávěla, že tenkrát klukům rozdala i pár facek,“ dodala s úsměvem.

Po válce si ji osvojili manželé Klímovi, kteří byli známí jejích rodičů. O tom, kdo byli její praví rodiče se ale zběžně dozvěděla až v 60. letech. Ucelené informace však dostala až po revoluci díky přepisům výslechů odbojářů. 

Související články
Bez dluhů do tří let pro všechny. Návrh Benešové část poslanců vítá, věřitelům se nelíbí
Zbavit se dluhů by mělo být od poloviny příštího roku snazší jak pro živnostníky, tak pro běžné spotřebitele. Vláda v pondělí nečekaně schválila novelu insolvenčního zákona, která po roce a půl opět významně zjednodušuje podmínky pro osobní bankrot. Proces oddlužení se má zkrátit z pěti let na tři roky a odpadá podmínka zaplacení alespoň části pohledávek. Návrh musejí ještě schválit poslanci a senátoři.
Trump má na kahánku, ale silikonová kazatelka Paula White, paní Matušková a Ježíš znají pravdu
Dlouho jsme se tomu u nás v Událostech Luďka Staňka chtěli vyhnout, ale nejde to. Jsou tu americké prezidentské volby a ještě nějakou dobu budou. Volby jsou obecně k naštvání. Teď ale přišlo něco jako mistrovství světa v rozčilování se nad volbami. Jsou tu totiž volby americké. A my se rozhodli přiblížit vám je alespoň trošku v českém kontextu.
Nedivil bych se, kdyby Trump už v lednu odletěl pryč z USA, říká bývalý redaktor Hlasu Ameriky
Mnoho Čechů podle amerického novináře Jolyona Naegele americké politice nerozumí, má na ni ale silné názory zkreslené historickými předsudky, ale třeba i tím, že důležitá americká média dnes téměř plošně zamykají svůj obsah a je nutné za něj platit. Výsledek prezidentských voleb v USA ho překvapil, tak silnou podporu pro Trumpa nečekal, nyní současnému americkému prezidentovi ale dobrou budoucnost nevěstí. „Další jeho kandidatura do Bílého domu, o které se mluví třeba po současné čtyřleté pauze, je jen těžko představitelná,“ soudí Naegele, který působil jako redaktor Hlasu Ameriky pro střední a východní Evropu, dříve také jako novinář v rádiu Svobodná Evropa a od roku 2003 byl 14 let politickým ředitelem mise OSN v Kosovu. Žije téměř 40 let v Česku, avšak svou rodnou zemi pravidelně navštěvuje.