Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Razie policie a armádních složek nejsou v Kibeře ničím výjimečným. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Práce je v Kibeře obrovský nedostatek, ti šťastnější z obyvatel si vydělají v průměru jeden dolar denně. Hadicemi místní obyvatelé získávají pitnou vodu. Nelegálně. Také pitná voda je v Kibeře vzácnou komoditou. Místní tělocvična, v níž děti trénují box. Kiberu protíná železniční trať. Protože v Kibeře neexistuje kanalizace, odpadky jsou prakticky všudypřítomné. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Razie policie a armádních složek nejsou v Kibeře ničím výjimečným. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum Kiberu jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků.

20

fotografií

Největší africký slum Kibera: Milion lidí v absolutní chudobě

C

Chudoba, teroristické gangy, drogy a násilí. Taková je Kibera, největší slum afrického kontinentu s milionem obyvatel. Přestože je Keňa na subsaharské poměry jednou z nejbezpečnějších a nejbohatších zemí, na jihozápadním okraji hlavního města Nairobi se nachází místo, ve kterém je lidská touha po štěstí nedostižným snem. Místo nebezpečné, přesto poutavé.

Pouhých pět kilometrů od hospodářského centra země žije na ploše o rozloze malé české vesnice, na dvou a půl kilometrech čtverečních, více než milion lidí v absolutní chudobě. Slumu daly život britské úřady v roce 1920 po osídlení núbijskými vojáky na okraji Nairobi. A právě z jazyka nubijských osídlenců pochází i příznačné jméno Kibra, v překladu džungle.

Kibera je místem plným násilí, gangů, chudoby a černého obchodu. V pořadu NO-GO-ZONE na MALL.TV nahlédl za oponu největšího slumu světa válečný zpravodaj Radan Šprongl. Jeho kamera ukazuje tenkou hranici mezi absolutní chudobou nehostinné Kibery a hojností moderního Nairobi. 

Zatímco v hlavním městě Keni rostou nové moderní výškové budovy a golfová hřiště, pro sousedící slum jsou charakteristické chatrče z vlnitých plechů či hlíny. A také stoky plné odpadků. Práce je v Kibeře obrovský nedostatek, ti šťastnější z obyvatel si vydělají v průměru jeden dolar denně.

Prohlédněte si celou exkluzivní reportáž z návštěvy největšího slumu Afriky.

Nejdražší single byty v Česku. Exkluzivní garsonky přijdou i na 26 milionů korun
Dříve byly garsonky brány jako dočasné provizorní bydlení, které sloužilo zejména k přespání, a nestálo závratné peníze. V posledních letech se ale situace na realitním trhu dost změnila. Stejně jako životní styl lidí, kteří se věnují hlavně kariéře a svobodnému životu, pro který jsou právě garsoniéry ideální. Proto nabývají rychle na hodnotě.

Související články
Grandi Stazioni uspěla u Nejvyššího soudu s pokutou a úroky za pražské hlavní nádraží
Nejvyšší soud zrušil zamítavé verdikty nižších soudních instancí o smluvní pokutě a úrocích z prodlenní, které si italská společnost Grandi Stazioni původně neúspěšně nárokovala na Správě železnic kvůli opravě pražského hlavního nádraží. Soudy tak budou muset znovu jednat o požadavku firmy na zhruba 150 milionů korun. Italská firma peníze chce proto, že podle jejího tvrzení nedostala v roce 2016 po výpovědi z nájmu zaplaceno od státního podniku včas. 
Pracovat v PPF není pro každého, říká šéf skupiny pro lidské zdroje
Má na starost výběr zaměstnanců a top manažerů do celé skupiny PPF, která už nyní po světě zaměstnává na sto tisíc lidí. Lidé se často hlásí spontánně a sami. „Aktivní přítomnost vlastníka, pana Petra Kellnera, a jeho způsob uvažování i rozhodování dramaticky ovlivňuje jednání a rozhodování všech pater firmy,“ říká Petr Janák, výkonný ředitel pro lidské zdroje PPF, která prosazuje podnikatelský přístup k práci.