Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
U.S. Space Force vytvořily jednotku pro válčení na oběžné dráze. Má i vlastní kosmickou loď

U.S. Space Force vytvořily jednotku pro válčení na oběžné dráze. Má i vlastní kosmickou loď

V

Válčení ve vesmíru už není jen tématem sci-fi filmů typu Star Wars nebo seriálu Star Trek. U.S. Space Force totiž dala dohromady jednotku pro válčení na oběžné dráze a dala jí i kosmickou loď.

Pod slovním spojením kosmická loď si ale nepředstavujte letouny, které jste viděli v televizi v již zmiňovaných filmech a seriálech. Jednotka U.S. Space Force dostala k dispozici Boeing X-37. Ten je sice poměrně výkonný (ve vesmíru strávil rekordních 780 dní), ale do válečných lodí ze Star Wars má ještě daleko.

Jak by tedy válčení ve vesmíru vypadalo? Podle Aerospace Corporation by šlo o velmi pomalé a neohrabané hvězdné války. Pohyb ve vesmíru totiž vyžaduje plánování s velkým časovým předstihem. Proto by zřejmě válka spočívala hlavně v navádění satelitu na oběžnou dráhu nepřátelského satelitu, což by způsobilo jejich srážku. 

Související články
V Senátu se rodí kompromis ke snížení daní
O něco vyšší daň z hrubé mzdy místo patnáctiprocentní sazby schválené Poslaneckou sněmovnou a méně skokový nárůst slevy na poplatníka než o téměř devět a půl tisíce korun. To jsou možné kompromisní úpravy původně vládního daňového balíčku, k nimž směřuje Senát. Jeho plénum má o změnách hlasovat nejdříve 10. prosince. Konečné slovo však budou mít poslanci.
Až 25 procent zhodnocení od počátku listopadu. Rozvíjející se trhy včetně Prahy opět bodují
Mezi vítěze listopadového burzovního veselí jsou doposud spíše opomíjené rozvíjející se trhy. Index MSCI mapující ceny akcií zemí dohánějících vyspělý svět jen od počátku měsíce posílil o deset procent, rozvíjející se burzovní svět tak povyrostl rychleji než například ikonická Wall Street. Takzvané emerging markets, mezi které patří podle MSCI i Česko, tak rovněž o zhruba šest procent překonaly své předkrizové maximum, ani v této disciplíně je Amerika nedokázala významněji porazit.