Spojené státy mají dvakrát větší obranný rozpočet než Evropa s Kanadou. Kdo zbrojí nejvíce a kdo na tom bohatne?
Spojené státy mají dvakrát větší obranný rozpočet než Evropa s Kanadou. Vidina obřích evropských výdajů na obranu vystřelila akcie zbrojařů vzhůru. Jak se v čase měnila atraktivita akciového trhu oproti dluhopisům? Podívejte se na šest klíčových grafů týdne, které jsme pro vás připravili.
Účastníci londýnského summitu utrácejí více za obranu
Graf ukazuje srovnání výdajů na obranu v roce 2014 a 2024. Šipka ukazuje, jakým směrem se výdaje na obranu dané země zvýšily nebo snížily. Například Česko zvýšilo své výdaje na obranu o 1,2 procentního bodu HDP. V roce 2014 dávala země na obranu jen 0,9 procenta HDP, v loňském roce to už bylo 2,1 procenta HDP.
Nejrychleji ze všech účastníků summitu zbrojilo v poslední dekádě Polsko, to zvýšilo výdaje na obranu o 2,2 procentního bodu na celkových 4,1 procenta HDP. Obranný rozpočet Polska se tak mezi lety 2008 až 2024 ztrojnásobil na loňských 28 miliard dolarů. Naopak obranné rozpočty Francie a Velké Británie rostly od roku 2014 jen velmi mírně.
Spojené státy mají dvakrát větší obranný rozpočet než Evropa s Kanadou
Graf porovnává výdaje na obranu USA s výdaji evropských členů NATO a Kanady mezi lety 2008 a 2024. Spojené státy investovaly v loňském roce do obrany 968 mld. dolarů, což je více než dvakrát tolik, kolik investovaly do obrany všechny ostatní členské státy NATO. Evropské státy, které jsou členy aliance, a Kanada začaly výrazně investovat až v posledních třech letech po ruské invazi na Ukrajinu. V roce 2024 byly jejich výdaje na obranu na úrovni 469 mld. dolarů.
Vidina obřích evropských výdajů na obranu vystřelila akcie zbrojařů vzhůru
Vyhlídky rychlé mobilizace evropských sil, která má vyvážit případný odchod Spojených států z řešení konfliktu na Ukrajině, nadále posiluje akcie evropských zbrojařských společností. Vidina velkých zakázek od evropských vlád vystřelila jejich akcie na nová maxima.
Na grafu níže můžete vidět nárůst jejich ceny od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Například hodnota akcií německé zbrojovky Rheinmetall AG, která vyrábí mimo jiné tanky Panther, narostla od roku 2022 o více než tisíc procent.
Kde jsou ale největší zbrojaři? V Evropě ne
Přehled níže zobrazuje deset největších zbrojních společností na světě podle tržeb v roce 2023. Hned pět prvních největších zbrojařů na světě je z USA. Do první desítky se ještě dostaly tři společnosti z Číny, jedna z Ruska. Evropu na šestém místě zastupuje britská společnost BAE Systems, jejíž akcie v posledních týdnech také rychle rostou.
Nicméně dominantní postavení a význam velkých amerických zbrojařů, jako je Lockheed Martin, Raytheon Technologies nebo Boeing, postupně klesá. V posledních letech nedokážou z kapacitních důvodů uspokojit veškerou poptávku. Zároveň zaostávají v oblasti inovací. Rostoucí význam v obranném sektoru proto získávají technologické firmy, které díky rychlému rozvoji umělé inteligence (AI) hrají stále významnější roli.
Japonské vládní dluhopisy jsou na nejvyšší úrovni za 15 let
Výnosy ze státních dluhopisů rostou jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Zhoršující se geopolitická situace vede státy k větším výdajům na zbrojení, a tím i k vyššímu zadlužování.
V Japonsku je ale situace jiná. Růst výnosů dluhopisů, který je nejvyšší za posledních 15 let, není důsledkem rostoucího zadlužování kvůli výdajům na obranu, ale spíše známkou postupného odklonu od dlouhodobé deflace a ekonomické stagnace.
Japonská centrální banka se po letech extrémně uvolněné měnové politiky vrací k postupnému zvyšování úrokových sazeb. Tento krok odráží snahu reagovat na rostoucí inflaci a zajistit stabilní hospodářské oživení.
Jak se v čase měnila atraktivita akciového trhu oproti dluhopisům?
Graf ukazuje rozdíl mezi výnosem akcií S&P 500 a výnosem 10letých amerických státních dluhopisů (Equity Risk Premium – ERP). Kladné hodnoty znamenají vyšší výnos akcií oproti dluhopisům, záporné naopak indikují, že investoři preferovali dluhopisy.