COVID-19 | Mapa výskytu, volná lůžka a kapacita nemocnic | E15.cz

Covid-19 přehledně: Mapa výskytu v Česku a ve světě. Jak je tom kapacita nemocnic?

Jan Vávra, swp, jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Počty případů nákazy koronavirem v Česku začaly dle očekávání na podzim růst. Díky očkování ale na aktuálním počtu infikovaných nikdy nezáleželo méně. Klíčové ukazatele v nynější fázi pandemie představují takzvaná smrtnost a obsazenost nemocnic. Aktuální data zobrazuje průběžně aktualizovaná infografika serveru E15.cz.

Očkování proti covidu

Přestože vakcína postupem času méně a méně chrání proti samotné nákaze, před vážným průběhem choroby vyžadujícím hospitalizaci stále představuje dostatečnou ochranu.

V případě lidí v důchodovém věku se účinnost ochrany pohybuje v případě dvoudávkových preparátů kolem 95 procent. Lidé patřící mezi ohrožené skupiny obyvatel mají nárok na takzvanou posilující dávku vakcíny.

V České republice má však jen něco málo přes polovinu populace dokončené očkování, ale více než 400 tisíc seniorů nad 60 let očkováno dosud nebylo. Tito občané jsou vážným průběhem koronaviru ohroženi nejvíce. V Dánsku, Španělsku či v Portugalsku přesahuje podíl naočkovaných tři čtvrtiny.

Koronavirus mutuje. Jsou nové varianty nebezpečné?

Koronavirus v Česku

Počátkem října přesáhl denní počet infikovaných v Česku poprvé od května tisícovku. Odborníci očekávají další nárůst počtu případů, mimo jiné i kvůli šíření nakažlivější koronavirové mutace delta.  Před rokem přibývalo na začátku října kolem 3000 případů denně.

Důležitější ukazatel však za současné situace představuje obsazenost nemocnic. Právě reálná hrozba nedostatku lůžek vedla během trvání pandemie tuzemskou vládu k přijetí drakonických opatření v podobě plošné karantény.

Nyní lze na základě zkušeností ze zahraničí předpokládat, že v nemocnicích budou končit převážně neočkovaní. Vakcína je přitom v Česku dostupná každému, hrazena je z veřejného pojištění. Řada Čechů má nicméně kvůli nekontrolovanému šíření viru z přelomu let 2020 a 2021 přirozenou imunitu.

Covid v ČR – statistika incidence

Covid a kapacita nemocnic

Koronavirus ve světě

Při zohlednění celkového počtu obětí koronaviru zůstává Česko a další státy visegrádské čtyřky nadále mezi nejpostiženějšími státy světa.

To však nezabránilo koncem prázdnin 2021 premiéru Andreji Babišovi po roce zopakovat svůj výrok, že Česko a další země V4 jsou opět „best in covid“. S několikaměsíčním odstupem od prvního, loňského výroku přitom následovalo na podzim nekontrolované šíření koronaviru Českem. Na covid či na komplikace spojené s covidem dosud zemřelo přes 30 tisíc občanů ČR.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video