Analytický software monitoruje kapacitu lůžek s ventilátory | E15.cz

Analytický software v Německu účinně monitoruje dostupnou kapacitu lůžek s ventilátory, v Česku se o jeho využití jedná

Plicní ventilace, ilustrační foto.
Plicní ventilace, ilustrační foto.
• 
ZDROJ: ČVUT

oka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

SAS Institute ve spolupráci s Institutem Roberta Kocha (RKI) a Německou společností pro intenzivní péči (DIVI) vybudovaly informační a prognostickou platformu monitorující kapacitu aktuálně volných lůžek intenzivní péče s plicními ventilátory. O využití systému jedná i Česká republika.

Nový systém využívající analytický software SAS Viya monitoruje nejen aktuální obsazenost lůžek intenzivní péče s plicními ventilátory, ale umožňuje také předpovídat vývoj poptávky po volných kapacitách v následujících hodinách i dnech. Díky těmto exaktním informacím o očekávaném vývoji mohou příslušné státní orgány i zdravotnická zařízení v předstihu reagovat a přizpůsobit nasazení adekvátního množství zdrojů. Kromě přehledu volných lůžek intenzivní péče a predikce vývoje poskytuje SAS Viya uživatelům také interaktivní přehled aktuální situace usnadňující plánování zdravotnického personálu a materiálu.

SAS Institute, který je jedním z nejvýznamnějších světových poskytovatelů analytických řešení, zavedl platformu do praxe německého zdravotního systému v rekordní rychlosti, v řádu dnů. Ta přitom výrazně pomáhá řešit jeden z největších problémů při pandemiích, jako je SARS-CoV-2: koordinaci intenzivní péče podle predikcí tak, aby byly lidské i materiální zdroje k dispozici přesně tam, kde jsou v daném čase potřeba.

„Pomoc se zvládáním koronavirové krize je pro nás aktuálně jednou z nejvyšších priorit. Proto jsme se s naším týmem expertů rozhodli tuto platformu vybudovat a spustit. Pro SAS nebyl tento projekt první z oblasti zdravotnictví, v této oblasti máme řadu klientů a stavíme na letitých zkušenostech,“ uvedla Annette Green, viceprezidentka společnosti SAS pro DACH region (pozn.: německy hovořící země).

„Bezpočet podobných projektů z minulosti dokládá, jakou důležitost této problematice přikládáme. Situace však nikdy nebyla tak naléhavá jako dnes,“ dodala.

SAS Viya může pomoci i českým zdravotníkům, česká pobočka SAS Institute momentálně jedná s příslušnými institucemi. „Covid-19 je bezprecedentní. Vyžaduje tedy bezprecedentní reakci a my jsme už před více než třemi týdny vytvořili nadnárodní tým, který se věnuje plánování, definuje firemní aktivity a priority během koronavirové pandemie. My jsme tedy absolutně připraveni,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro ČR.

Autor: oka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video