Analytický software monitoruje kapacitu lůžek s ventilátory | E15.cz

Analytický software v Německu účinně monitoruje dostupnou kapacitu lůžek s ventilátory, v Česku se o jeho využití jedná

Analytický software v Německu účinně monitoruje dostupnou kapacitu lůžek s ventilátory, v Česku se o jeho využití jedná
Plicní ventilace, ilustrační foto.
• 
ZDROJ: ČVUT

oka

SAS Institute ve spolupráci s Institutem Roberta Kocha (RKI) a Německou společností pro intenzivní péči (DIVI) vybudovaly informační a prognostickou platformu monitorující kapacitu aktuálně volných lůžek intenzivní péče s plicními ventilátory. O využití systému jedná i Česká republika.

Nový systém využívající analytický software SAS Viya monitoruje nejen aktuální obsazenost lůžek intenzivní péče s plicními ventilátory, ale umožňuje také předpovídat vývoj poptávky po volných kapacitách v následujících hodinách i dnech. Díky těmto exaktním informacím o očekávaném vývoji mohou příslušné státní orgány i zdravotnická zařízení v předstihu reagovat a přizpůsobit nasazení adekvátního množství zdrojů. Kromě přehledu volných lůžek intenzivní péče a predikce vývoje poskytuje SAS Viya uživatelům také interaktivní přehled aktuální situace usnadňující plánování zdravotnického personálu a materiálu.

SAS Institute, který je jedním z nejvýznamnějších světových poskytovatelů analytických řešení, zavedl platformu do praxe německého zdravotního systému v rekordní rychlosti, v řádu dnů. Ta přitom výrazně pomáhá řešit jeden z největších problémů při pandemiích, jako je SARS-CoV-2: koordinaci intenzivní péče podle predikcí tak, aby byly lidské i materiální zdroje k dispozici přesně tam, kde jsou v daném čase potřeba.

SpaceX vypouští nové a nové satelity StarLink. Mají pomoci s internetem, vědci se však bouří

„Pomoc se zvládáním koronavirové krize je pro nás aktuálně jednou z nejvyšších priorit. Proto jsme se s naším týmem expertů rozhodli tuto platformu vybudovat a spustit. Pro SAS nebyl tento projekt první z oblasti zdravotnictví, v této oblasti máme řadu klientů a stavíme na letitých zkušenostech,“ uvedla Annette Green, viceprezidentka společnosti SAS pro DACH region (pozn.: německy hovořící země).

„Bezpočet podobných projektů z minulosti dokládá, jakou důležitost této problematice přikládáme. Situace však nikdy nebyla tak naléhavá jako dnes,“ dodala.

SAS Viya může pomoci i českým zdravotníkům, česká pobočka SAS Institute momentálně jedná s příslušnými institucemi. „Covid-19 je bezprecedentní. Vyžaduje tedy bezprecedentní reakci a my jsme už před více než třemi týdny vytvořili nadnárodní tým, který se věnuje plánování, definuje firemní aktivity a priority během koronavirové pandemie. My jsme tedy absolutně připraveni,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro ČR.

Ze slibované bilionové státní pomoci zatím firmy dosáhly jen na deset miliard
Máme poptávky z řady zemí, říká výrobce nového českého plicního ventilátoru
Prymula: Roušky budeme nosit nejméně do konce června

Autor: oka
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!