Místo destilátů vyrábí Fleret dezinfekci | E15.cz

Místo destilátů vyrábí Fleret dezinfekci

Dezinfekce na ruce z firmy Fleret
Dezinfekce na ruce z firmy Fleret
• 
ZDROJ: archiv

oka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Valašská destilérka začala namísto destilátů vyrábět dezinfekční prostředek na ruce. Už před několika týdny spustila celý proces vedoucí k získání veškerých povolení a v polovině dubna pak odstartovala výrobu.  

„Všichni v destilérce Fleret jsme se ihned po zavedení veškerých vládních opatření proti šíření koronaviru začali zabývat otázkou, jakou formou bychom mohli přispět k úsilí celé naší země tento zákeřný vir porazit,“ říká Tomáš Novák, obchodní ředitel společnosti.

Již na počátku celé pandemie bylo jasné, že velmi špatná situace panuje právě v segmentu dezinfekčních prostředků. Destilérka disponuje některými základními složkami, které jsou nezbytné při jejich výrobě, a stejně tak má dispozici zařízení a technologie, které se dají pro jejich výrobu použít.

„Osobně si myslím, že místo alkoholu občané České republiky v této těžké době daleko více potřebují právě dezinfekční prostředky, a proto jsme se rozhodli, že veškerý velejemný líh, který máme na skladě, použijeme právě na výrobu toho nejpotřebnějšího, tedy dezinfekčního prostředku na ruce. Věříme, že může na rozdíl od alkoholu zachránit někomu i život,“ upřesňuje Novák.

Test dezinfekčních gelů a sprejů >>>

Téměř rekordně, ve čtyřech týdnech, zajistila destilérka z Frenštátu pod Radoštěm povolení od Ministerstva financí, Ministerstva zemědělství, Ministerstva zdravotnictví a České inspekce životního prostředí. Společnost by touto cestou ráda poděkovala všem ze státní správy, kteří vznik tohoto projektu podpořili a výrazně tak přispěli k rychlému získání všech potřebných dokumentů.

„Klíčová byla rychlá spolupráce s pracovníky čtyř ministerstev a celní správy, ale také součinnost našich interních zaměstnanců. Těm bych chtěl vyjádřit speciální dík. Věřím, že přepisujeme dějiny a historii Valašska,“ říká Novák.

Dezinfekce je distribuována ve skleněné láhvi obsahu 500 ml s rozprašovačem. Jedná se o roztok s virucidními účinky na alkoholovém základu s přidaným podílem peroxidu, glycerolu a hruškového aroma. Celková kapacita je plánována na 50 tisíc kusů lahví. Celkem sedm tisíc z nich daruje destilérka Fleret nejpotřebnějším, například městu Frenštát pod Radhoštěm, městu Příbram, hospici Most k Domovu, nemocnici v Žacléři a dalším. Další dezinfekce společnost umístí na trhu zejména svým stálým obchodním partnerům a dlouhodobým odběratelům, jejichž zaměstnanci při své práci právě dezinfekční prostředky postrádají. Zisk z prodeje použije na udržení pracovních míst tak, aby destilérka Fleret nemusela zaměstnance posílat na úřady práce.

Tomáš Novák upřesňuje současnou ekonomickou situaci: „Momentálně se jako destilérka potýkáme s polovičním výpadkem výroby, protože přesně tento poměr odebíral segment gastro zařízení, který je teď rozhodnutím vlády uzavřen. V případě, že se nám opět podaří získat na trhu nedostatkové suroviny nutné k výrobě dalších šarží, jsme připraveni ve výrobě dezinfekce pokračovat. Věříme, že naše, byť malá pomoc, přispěje a pomůže k poražení tohoto zákeřného nepřítele.“

Autor: oka

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video