Covid-19 jen tak nezmizí, říká švédský epidemiolog Tegnell | e15.cz

Hlavní švédský epidemiolog: Covid-19 není nemoc, která zmizí

lie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na rozdíl od většiny zemí postižených pandemií koronaviru uplatňuje Švédsko strategii takzvané kolektivní imunity. Bezpečnostní opatření jsou zde výrazně mírnější, například školy, obchody či restaurace zůstaly otevřené. „Nic společného s izolací nemá vědecký základ,“ řekl hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell listu Financial Times.

To se týká především škol, jelikož není důkazu o tom, jsou děti hlavní přenašeči viru, tvrdí Tegnell. Vědec staví na teorii, podle které by měla druhá vlna nákazy postihnout zemi výrazně méně než státy, kde bylo díky bezpečnostním opatřením v první vlně méně nakažených. Tegnell odhaduje, že asi čtyřicet procent populace ve Stockholmu bude vůči covid-19 imunní už koncem května.

To má dát zemi výhodu v boji s virem, „se kterým budeme muset žít ještě dlouho“. „Na podzim přijde druhá vlna. Švédsko bude vysoce imunní, počet nakažených bude pravděpodobně velmi nízký,” řekl Tegnell. A zmínil Finsko, které zvolilo opačnou strategii, tedy stejnou jako většina zemí. „Úroveň jeho imunity bude velmi nízká. Bude muset obnovit izolaci?“ položil řečnickou otázku.

Vědec v rozhovoru řekl, že potrvá asi dva roky, než se dozvíme, čí strategie zafungovala nejlépe a kolik společnost „stála“. „Nemyslím si, že my ani jakákoliv jiná země dosáhneme kolektivní imunity v tom smyslu, že nemoc zmizí, protože se nedomnívám, že jde o nemoc, která zmizí,“ řekl.

V otázce vyčkávání na nalezení vakcíny je skeptický. I podle nejlepšího možného scénáře je pravděpodobné, že vyvoj vakcíny použitelné pro globální společnost zabere roky. „Je velká chyba sedět a říkat, že musíme jen čekat na vakcínu. Potrvá to déle, než si myslíme. A nevíme, jak dobrá vakcína to bude,“ argumentuje Tegnell. „To je další důvod pro nastavení udržitelné politiky,“ dodal.

V pátek překročil počet obětí v desetimilionovém Švédsku tři tisíce, informovala agentura Reuters. V přepočtu na obyvatele má země obětí znatelně méně než Španělsko, Itálie či Velká Británie.

V pětimilionovém Dánsku mají mrtvých 506, v sousedním Norsku 216 a ve Finsku 252. Česko, které je podobně lidnaté jako Švédsko, má 273 obětí.

Autor: lie

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery