Návrat Švýcarů do práce: Prostitutky ano, sportovci si počkají | E15.cz

Návrat Švýcarů do práce: Prostitutky ano, sportovci si počkají

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Švýcarské prostitutky se budou moci od počátku června vrátit na svá pracoviště. Tamní politici upřednostnili nejstarší řemeslo světa před opětovným spuštěním provozu řady jiných profesí, s jejichž výkonem je spojen blízký fyzický kontakt. Stopku má zatím například zápas v judu a wrestlingu, nebo taneční soubory.

Prostituce je ve Švýcarsku legální živností, které se v zemi podle agentury Bloomberg věnuje zhruba dvacet tisíc lidí. 

“Určitě tu jde o osobní kontakty, ale zdá se, že existují funkční nástroje ochrany. A jsem si dobře vědom bizarního aspektu své odpovědi. Erotické služby by měly otevřít dříve,” cituje agentura Bloomberg švýcarského ministra zdravotnictví Alaina Berseta. Prostitutky by tak měly v alpské zemi otevřít od 6. června spolu s kiny, či veřejnými bazény. 

Cesta k moři. Španělsko od července umožní vstup zahraničním turistům

Švýcarsko už v polovině května přestalo na hranicích systematicky kontrolovat všechny návštěvníky země, nově tamní celníci kontrolují při vstupu do země jen namátkou. Stejně tak byly už v zemi od počátku května otevřeny školy a restaurace, knihovny, či muzea. Zavřené zůstaly vedle zmíněných erotických služeb například zoologické zahrady nebo divadla.

Postup pandemie v zemi v posledním týdnu prudce zpomalil, když země hlásila denně pokaždé méně než dvacítku nově nakažených. 

Lidé mohou od pondělí dovnitř restaurací a hospod, ale s omezením

Švýcarsko má nicméně podle statistik worldometers.info zhruba o polovinu více nakažených na jeden milion populace než kupříkladu Německo, či Francie, a blíží se hodnotám v Itálii, či Velké Británii. Infekci ale v zemi podlehl jen zhruba poloviční podíl nakažených, než v obou zemích, jež patřily mezi pandemií nejvíce postižené. 

Koncem května uvolnila svá opatření proti šíření koronaviru většina Evropy, milníkem by měla být polovina června. Například hranice mezi Rakouskem, Českem, Slovenskem a Maďarskem by se mohly otevřít v polovině června, velká vlna otevírání probíhá i některých částech Španělska, ve kterém pandemie napáchala jedny z největších škod v Evropě. V obdobné míře zvolňují z restriktivních opatření i další kontinentální země.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!