Pojišťovny plní i v případě nemoci Covid-19. Ne ale úplně všechny | E15.cz

Pojišťovny plní i v případě nemoci Covid-19. Ne ale úplně všechny

Pojišťovny plní i v případě nemoci Covid-19. Ne ale úplně všechny
Aplikace
• 
ZDROJ: Profimedia

Dan Tácha

České pojišťovny flexibilně reagují na aktuální dění spojené s šířením nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Své služby klientům nabízejí online a zároveň upřesňují, za jakých podmínek jim vyplatí, pokud onemocní infekcí Covid-19.

Lidem, kteří onemocní nemocí Covid-19 a mají sjednáno životní pojištění, většina českých pojišťoven vyplatí pojistné plnění. Peníze nedostanou pouze ti klienti, jejichž pojišťovny uplatňují výluku na pojistné plnění z důvodu onemocnění vinou pandemie či epidemie. Takových pojišťoven je na trhu ale minimum. A i ty uvádějí, že budou každý případ pojistného plnění posuzovat velice citlivě. Jinak ale platí, že drtivá většina pojišťoven v případě nemoci Covid-19 vyplatí pojistku v případě pracovní neschopnosti, závažného onemocnění, hospitalizace, invalidity či úmrtí. Nejčastější plnění přitom bude u pracovní neschopnosti.

Tip: Jak si vybrat pojištění? Poradíme

„Lidé, kteří mají ve své smlouvě sjednáno pojištění pracovní neschopnosti a budou nakaženi koronavirem SARS-CoV-2, mají nárok na pojistné plnění, pokud délka pracovní neschopnosti přesáhne sjednanou karenční dobu,“ vysvětluje ředitel pojišťovny Simplea Martin Švec.

Dodává, že podle aktuálních informací se doba zotavení z nemoci Covid-19 pohybuje v rozmezí tří až šesti týdnů. A přitom karenční doba u sjednaných pojištění je většinou čtrnáct nebo osmadvacet dnů. To znamená, že velká část Covidem-19 postižených klientů pojišťoven má reálnou šanci na pojistné plnění.

Na co mají zaměstnanci nárok v nouzovém stavu?

Jak je to u karantény a ošetřovného

Některé z pojišťoven klientům vyplatí pojistné plnění i v případě nařízené karantény. Za pracovní neschopnost pak výjimečně uznají i karanténu, která byla nařízena kvůli onemocnění nemocí Covid-19 ošetřujícím lékařem, případně hygienickou stanicí. I když i zde platí výjimky. Některé pojišťovny pojistné plnění za nařízenou karanténu nevyplatí, že v případě, že k nařízení karantény došlo na základě pobytu klienta v zemi nebo v regionu, kam ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo cestovat a toto varování bylo vydáno před cestou klienta do zahraničí.

„Jinak platí, že nařízenou karanténu z důvodu podezření na diagnózu Covid-19 musí klienti pojišťovnám doložit na oficiálním formuláři, který vystaví ošetřující lékař případně hygienická stanice. Pojišťovnám v tomto případě nestačí, když je karanténa nařízena zaměstnavatelem, případně pouze doporučena,“ upřesňuje Martin Švec.

7 doporučení jak přistupovat k financím v časech korona viru

Dodává, že některé z pojišťoven na trhu, což je ale spíše výjimečné, pak vyplatí plnění i v případě zaměstnanců čerpajících ošetřovné. Podmínkou je dodání potvrzení na příslušném formuláři České správy sociálního zabezpečení „Rozhodnutí o potřebě ošetřování“, včetně potvrzení zaměstnavatele. V případě dětí, které se nemohou účastnit výuky, potvrzení může vydat i jejich škola.

Má smysl se nyní pojistit?

Praxe ukazuje, že na pojišťovny se v poslední době obracejí i lidé, kteří se chtějí nechat pojistit právě z důvodu šíření nemoci Covid-19. Chtějí uzavřít životní pojištění především s krytím rizika pracovní neschopnosti. I když na sjednání životního pojištění není podle Martina Švece nikdy pozdě, v případě pojištění výhradně z důvodu aktuální situace to pozdě být může. To proto, že kulminace pandemie se očekává v nejbližších týdnech až měsících a každá pojišťovna uplatňuje na nemoci takzvanou čekací dobu. To je u jednotlivých pojišťoven různé – dva, tři, šest někdy i dvanáct měsíců. 

„Tedy pojišťovny neplní v případě, kdy se první příznaky nemoci objeví v prvních několika měsících. Sjednávat si nyní pojištění účelově ze strachu z koronaviru, a to kvůli riziku pracovní neschopnosti, nemá prakticky smysl, protože by většina pojišťoven díky čekací době neplnila,“ vysvětluje Martin Švec.

Stát živnostníkům odpustí na půl roku platby na sociální a zdravotní pojištění

Na druhou stranu ale upřesňuje, že pojištění proti riziku závažné nemoci, pracovní neschopnosti, invalidity či úmrtí v rámci životního pojištění smysl dává pro většinu lidí vždy a za všech okolností. Ať už svět bojuje s pandemií Covid-19, či nikoliv.

Autor: Dan Tácha
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!