Jak koupit bitcoin | Prodej a nákup BTC | Návod a tipy | e15.cz
M A

Kryptoměny

Propady bitcoinu jako investiční příležitost? Čtěte, jak kryptoměnu nakupovat

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

K tomu, abyste mohli investovat do nejrozšířenější kryptoměny, nepotřebujete statisíce. Bitcoinu si můžete koupit jen malou část. Hodí se ale mít pevné nervy a trpělivou povahu.

První opravdu masová vlna zájmu o nákup bitcoinu a dalších kryptoměn se zvedla v listopadu a prosinci roku 2017, jenže z hlediska investorů bylo výhodnější několik měsíců počkat na pokles cen.

Řada spekulantů čekala na propad cen i po dalším prudkém zhodnocením bitcoinu v roce 2021. A dočkali se.

Kurz bitcoinu a dalších kryptoměn sledujte na aktuálním grafu zde >>> 

Pro strategii, kdy investor využívá prudkého propadu ceny aktiva k jeho nákupu, se nicméně vžilo anglickojazyčné označení „buy the dip“. Jak postupovat v případě nákupu kryptoměn, objasňují následující řádky. 

Koupit bitcoin lze různými způsoby

Bitcoiny lze koupit a prodat několika způsoby. Liší se uživatelským rozhraním, metodami platby, mírou anonymity, výhodností kurzů a v neposlední řadě také transakčními poplatky za převod do vlastní elektronické peněženky. Mezi známá místa, kde si lze bitcoin pořídit, patří:

Obecně platí, že nejvýhodnější je co do poplatků obchodování na některé z velkých kryptoměnových burz.

Kryptoměny a investice do nich. Čeho se vyvarovat (video):

Video se připravuje ...
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách

Koupit bitcoin na burze 

V případě burz se jedná o online platformu, kde po registraci můžete začít nakupovat nebo prodávat. Důležité je vybrat burzu, která bude preferovat vámi zvolený způsob platby. Jedním z nejtěžších úkolů je ale vybrat tu, které můžete důvěřovat.

Vše o kryptoměnách >>> 

Zpravidla platí, že čím více uživatelů burzu používá, tím vyšší je její důvěryhodnost. Důležitým faktorem při výběru je bezesporu i zabezpečení. Rozhodně se doporučuje používat jen a pouze burzy s webovou adresou začínající HTTPS.

Zajímat by vás měla i výše poplatků, na škodu nebude ani pročtení uživatelských recenzí a zjištění toho, s kolika (krypto)měnovými páry se vlastně na tom kterém tržišti obchoduje.

Mezi největší burzy na světě patří Binance či Coinbase, řada Čechů využívá také Kraken.com nebo domácí projekt Coinmate.io.

Někomu může více vyhovovat Coinbase či Binance, a to z toho důvodu, že přijímá i platební karty, což nákup měn zrychluje na řád několika sekund. Burzy ovšem obecně při směně kryptoměn na fiat měny požadují ověření totožnosti, typicky pomocí zaslání skenu či fotografie občanského průkazu či pasu.

Existují ale i možnosti anonymního nákupu na takzvaných decentralizovaných burzách typu Bisq či Localbitcoins, jejichž výhodou je zachování anonymity. Nevýhodou může být o něco složitější uživatelské rozhraní. Výčet těchto platforem najdete například zde.

Nákup bitcoinu. Přehled základních způsobů

  • Velké centralizované burzy jako Binance či Coinbase (vyžadují ověření totožnosti)
  • Specifické kryptobankomaty (do tisíce eur umožňují nakupovat anonymně, nacházejí se i v řadě českých měst)
  • Tuzemské online směnárny typu Anycoin či SimpleCoin
  • P2P protokoly typu Bisq (decentralizovaná platforma k anonymním nákupům či prodejům kryptoměn)

Bitcoin, Revolut a PayPal

Nakupovat bitcoin lze i přes platební služby jako PayPal či Revolut. Kryptoměnová komunita ale varuje všechny, kdo by si chtěli nechávat digitální mince jinde než ve své vlastní hardwarové peněžence.

Heslo „not your keys, not your bitcoin“ zdůrazňuje, že nechat kryptoměnu ladem na burze či v platební aplikaci typu PayPal či Revolut vlastně znamená, že ji fakticky kontroluje někdo jiný a vy si ji jen „pronajímáte“. Takový přístup jde podle zastánců bitcoinu proti principu decentralizace a étosu, že díky kryptoměnám každý může být sám sobě i ostatním vlastní bankou.

Nákup bitcoinu v automatu

Rychlým způsobem pro nákup a prodej bitcoinů je využití BTC automatu neboli bitcoinmatu. Většina z nich je obousměrná, to znamená, že v nich lze bitcoiny i prodat. V Česku jich fungují desítky, jejich přehled lze najít například zde.  

Při nákupu obecně není ani nutné mít nainstalovanou mobilní peněženku, protože automat může vytisknout papírovou peněženku, tedy účtenku s bitcoinovou adresou, obsahující zakoupené bitcoiny spolu s privátním klíčem ve formě QR kódu. 

Budete-li potřebovat zadat transakci, jednoduše tyto kódy naskenujete. Nevýhodou této formy nákupu může být především o něco vyšší kurz.

Při prodeji v bitcoinmatu musíte navíc počítat s jistou časovou prodlevou, kdy musíte transakci odeslat a vyčkat na její potvrzení. V neposlední řadě je třeba dodat, že při transakci v hodnotě přes tisíc eur je třeba uvést své kontaktní údaje. Podrobnosti o tomto kroku doplňuje v poradně E15 Premium expert na kryptoměny Karel Fillner:

Nákup a prodej bitcoinu ve směnárně

Pro občasné nákupy a prodeje bitcoinů jsou uživatelsky přívětivou volbou tuzemské online směnárny, napříklady BitStock, Finex či SimpleCoin. Výhodou může být pro mnohé uživatele také ovládání v češtině, minusem může být o něco horší kurz ve srovnání se zahraničními službami.

Ještě před tím, než své peníze vložíte do kryptoměn, byste se ale měli pečlivě seznámit s jejich vlastnostmi a investiční riziky.

Autor: vaj

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery