Koupit bitcoin lze různě. Čtěte návod na nákup i prodej | E15.cz

Propady bitcoinu jako investiční příležitost? Čtěte, jak kryptoměnu nakupovat

red

K tomu, abyste mohli investovat do nejrozšířenější kryptoměny, nepotřebujete statisíce. Bitcoinu si můžete koupit jen malou část.

Největší vlna zájmu o nákup bitcoinu a dalších kryptoměn se zvedla v listopadu a prosinci loňského roku, jenže z hlediska investorů bylo výhodnější několik měsíců počkat. Dostatečně trpěliví zájemci tak mohli na přelomu lednu a února kupovat jeden bicoin za zhruba šest tisíc dolarů, zatímco v prosinci jeho cena šplhala až k 20 tisícům dolarů.

Záleží samozřejmě na tom, zda dotyční dalšímu zhodnocení kryptoměn věří. Část ekonomů, například Nouriel Roubini, je označuje za bublinu bez žádné "vnitřní hodnoty."

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>> 

Pro strategii, kdy investor využívá prudkého propadu ceny aktiva k jeho nákupu, se nicméně vžilo anglickojazyčné označení "buy the dip." Jak postupovat v případě nákupu kryptoměn objasňují následující řádky. 

Koupit bitcoin lze různými způsoby

Bitcoiny lze koupit a prodat třemi způsoby. Liší se uživatelským rozhraním, metodami platby, výhodností kurzů a v neposlední řadě také transakčními poplatky za převod do vlastní elektronické peněženky. Obecně platí, že nejvýhodnější je co do poplatků obchodování na některé z velkých kryptoměnových burz.

Koupit bitcoin na burze 

V případě burz se jedná o online platformu, kde po registraci můžete začít nakupovat nebo prodávat. Důležité je vybrat burzu, která bude preferovat vámi zvolený způsob platby. Jedním z nejtěžších úkolů je ale vybrat tu, které můžete důvěřovat.

Vše o kryptoměnách naleznete zde >>> 

Zpravidla platí, že čím více uživatelů burzu používá, tím vyšší je její důvěryhodnost. Důležitým faktorem při  výběru je bezesporu i zabezpečení. Rozhodně se doporučuje používat jen a pouze burzy s webovou adresou začínající HTTPS.

Zajímat by vás měla i výše poplatků, na škodu nebude ani pročtení uživatelských recenzí a zjištění toho, s kolika (krypto)měnovými páry se vlastně na tom kterém tržišti obchoduje.

Bitcoin a blesková finanční smrt

Mezi největší burzy na světě patří Bitfinex, Bittrex, BinanceHitBTC či Coinbase, řada Čechů využívá také britskou Kraken.com nebo Coinmate.io, jež má účet v české Fio bance. Novým českým projektem je potom burza NakamotoX.

Někomu může více vyhovovat Coinbase, a to z toho důvodu, že akceptuje i platební karty, což nákup měn zrychluje na řád několika sekund. Burzy ovšem obecně při směně kryptoměn na fiat měny požadují ověření totožnosti, typicky pomocí zaslání skenu či fotografie občanského průkazu či pasu. 

Nákup bitcoinu v automatu

Rychlým způsobem pro nákup a prodej bitcoinů je využití BTC automatu neboli bitcoinmatu. Většina z nich je obousměrná, to znamená, že v nich lze bitcoiny i prodat. V Česku jich funguje kolem dvou desítek, jejich přehled lze najít například zde.  

Při nákupu obecně není ani nutné mít nainstalovanou mobilní peněženku, protože automat může vytisknout papírovou peněženku, tedy účtenku s bitcoinovou adresou, obsahující zakoupené bitcoiny spolu s privátním klíčem ve formě QR kódu. 

Budete-li potřebovat zadat transakci, jednoduše tyto kódy naskenujete. Nevýhodou této formy nákupu může být především o něco vyšší kurz.

Při prodeji v bitcoinmatu musíte navíc počítat s jistou časovou prodlevou, kdy musíte transakci odeslat a vyčkat na její potvrzení. V neposlední řadě je třeba dodat, že při transakci v hodnotě přes tisíc eur je třeba uvést své kontaktní údaje. Podrobnosti o tomto kroku doplňuje v poradně E15 Premium expert na kryptoměny Karel Fillner:

Proč neprobíhá nákup bitcoinů z automatu anonymně? Odpovídá Karel Fillner

Máte další dotazy ohledně kryptoměn? Ptejte se Karla Fillnera v investiční poradně E15 Premium >>>

Koupit a prodej bitcoin ve směnárně

Pro občasné nákupy a prodeje bitcoinů jsou uživatelsky přívětivou volbou tuzemské online směnárny, napříklady Easycoin či SimpleCoin. Výhodou může být pro mnohé uživatele také ovládání v češtině. 

Ještě před tím, než své peníze vložíte do kryptoměn, byste se ale měli pečlivě seznámit s jejich vlastnostmi a investiční riziky.

O dalších aspektech investic (nejen) do kryptoměn se dočtete v dalším vydání magazínu E15 Premium. Na stáncích od 19. února
Jak být bohatý - investiční magazín E15 Premium

Hodnota kryptoměn spadla, jejich těžba se ale pořád vyplatí. Čtěte, co je k tomu potřeba
Banky našly v kryptoměně svého spojence. Ripple jim chce pomoci, ne konkurovat
Bitcoin prodělává další propad, kurz se podíval pod hranici osmi tisíc dolarů
Ethereum zkouší překopat kryptoměnový byznys, připravuje konec těžby
Bitcoin a nejistá budoucnost. Tohle je sedm faktorů, které ještě zahýbou cenou
Paralelní Polis: místo, kam nesmí EET. Naopak bitcoin je tam doma

Autor: red
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!