Problémy XRP mohou být varováním pro centralizované kryptoměny

XRP

XRP Zdroj: profimedia/E15

XRP patří mezi kryptoměny, které mají do svých cenových rekordů daleko. Důvodem jsou tahanice s americkými úřady. Podle kritiků si XRP označení „kryptoměna“ dokonce ani nezaslouží. 

Kdo na začátku roku 2017 investoval do kryptoměny ripple (později přejmenované na XRP) sto tisíc korun, na jeho konci by měl téměř čtyři miliony. Možností podobných zázračných zbohatnutí nabídl pozdější vývoj kurzů kryptoměn vícero, pak ale pohádka skončila.

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>>

Bitcoin, stejně jako další digitální měny včetně XRP, ztratil dvě třetiny své hodnoty. Tvůrci druhé jmenované kryptoměny nicméně spoléhají na to, že budoucí růst ceny jejich aktiva zajistí těsná spolupráce s bankami.

Ripple Labs, XRP a budoucnost kryptoměny

Na rozdíl od mnoha jiných kryptoměn se XRP od společnosti Ripple neprofiluje jako konkurence pro zavedené bankovnictví, nýbrž jako partner.

Jeho protokol má umožnit transakce napříč bankami po celém světě s prakticky libovolnou měnou s tím, že bezpečnost transakcí mají podobně jako u ostatních virtuálních měn zajistit pokročilé šifrovací metody. K potvrzování transakcí dochází prakticky okamžitě, XRP spoléhá na vlastní variantu technologie blockchain.

Kurz XRP sledujte zde:

Mezi první zájemce o testování technologie patřili například finanční giganti American Express, Santander, ale i poradenská společnost Deloitte či služby specializované na posílání plateb do ciziny jako Moneygram a Western Union.

Peněženka pro XRP

Ripple je nicméně dostupný také běžným uživatelům a investorům. Ti si mohou kryptoměnu koupit podobně jako bitcoin na zavedených burzách a ve směnárnách. Následně si ji mohou stáhnout do své elektronické peněženky.

Mezi ty s podporou ripplu patří například Ledger Nano, Toast Wallet nebo Exarpy. Specifikem peněženek ripplu je ale nutnost vyčlenit si 20 jednotek této digitální měny coby zálohu.

Těžba XRP se nekoná

Většinu z konečného počtu stovky miliard jednotlivých digitálních „mincí“ drží tvůrci projektu, společnost Ripple. Ty byly již vygenerovány, nevznikly těžbou.

XRP tedy nenabízí příležitost k výdělku z těžby této kryptoměny. Do oběhu jich postupně půjde tolik, kolik uzná sama firma za vhodné. Údajně chce uváženou emisí XRP na trh zabránit prudkým výkyvům jejich ceny.

XRP a regulace

To je ale zároveň zdroj problémů. Komise pro cenné papíry a burzy koncem minulého roku obvinila firmu Ripple Labs a její nejvyšší představitele z poskytování zavádějících informací investorům v souvislosti s kryptoměnou XRP. Podle úřadů nešlo o prodej virtuální měny, ale cenného papíru.

Firma plánuje napadnout obvinění u soudu, vývoj však potvrzuje vyhlídky přísnější kontroly nad digitálním majetkem. Do podobných problémů by se nicméně mohly dostat všechny firmy, které berou prodej své virtuální měny jako obdobu prodeje akcií.