Ripple - čtěte vše o kurzu, budoucnosti a peněženkách | E15.cz

Banky našly v kryptoměně svého spojence. Ripple jim chce pomoci, ne konkurovat

Banky našly v kryptoměně svého spojence. Ripple jim chce pomoci, ne konkurovat
Ripple
• 
ZDROJ: profimedia

red

V závěru roku 2017 zaujal mohutným růstem své ceny nejenom bitcoin. O pozici druhé nejrozšířenější kryptoměny se přetahoval ripple s etherem, ani jim se ale nevyhnul mohutný propad ceny. A to přesto, že se ripple profiluje jinak, než ostatní digitální měny. Podle jeho kritiků si označení „kryptoměna“ dokonce ani nezaslouží. Čtěte, co může investorům a bankám nabídnout. 

Kdo na začátku roku 2017 investoval do kryptoměny ripple sto tisíc korun, na jeho konci by měl téměř čtyři miliony. Možností podobných zázračných zbohatnutí nabídl pozdější vývoj kurzů kryptoměn vícero, pak ale pohádka skončila.

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>>

Bitcoin, stejně jako další digitální měny včetně ripplu, ztratil dvě třetiny své hodnoty. Tvůrci druhé jmenované kryptoměny nicméně spoléhají na to, že budoucí růst ceny jejich aktiva zajistí těsná spolupráce s bankami.

Ripple a budoucnost kryptoměny

Na rozdíl od mnoha jiných kryptoměn se ripple neprofiluje jako konkurence pro zavedené bankovnictví, nýbrž jako partner.

Jeho protokol má umožnit transakce napříč bankami po celém světě s prakticky libovolnou měnou s tím, že bezpečnost transakcí mají podobně jako u ostatních virtuálních měn zajistit pokročilé šifrovací metody. K potvrzování transakcí dochází prakticky okamžitě, ripple spoléhá na vlastní variantu technologie blockchain.

Kurz měny ripple sledujte zde:

Mezi první zájemce o testování technologie ripplu patří například finanční giganti American Express, Santander, ale i poradenská společnost Deloitte či služby specializované na posílání plateb do ciziny jako Moneygram a Western Union.

Peněženka pro ripple

Ripple je nicméně dostupný také běžným uživatelům a investorům. Ti si mohou kryptoměnu koupit podobně jako bitcoin na zavedených burzách a ve směnárnách. Následně si ji mohou stáhnout do své elektronické peněženky.

Mezi ty s podporou ripplu patří například Ledger Nano, Toast Wallet nebo Exarpy. Specifikem peněženek ripplu je ale nutnost vyčlenit si 20 jednotek této digitální měny coby zálohu.

Těžba ripple se nekoná

Většinu z konečného počtu stovky miliard jednotlivých digitálních „mincí“ drží tvůrci projektu, společnost Ripple. Ty byly již vygenerovány, nevznikly těžbou.

Ripple tedy nenabízí příležitost k výdělku z těžby této kryptoměny. Do oběhu jich postupně půjde tolik, kolik uzná sama firma za vhodné. Údajně chce uváženou emisí „ripplů“ na trh zabránit prudkým výkyvům jejich ceny.

Není ripple jako Ripple

Ripple není jen název kryptoměny se zkratkou XRP, ale i pojmenování firmy, která za celým projektem stojí. Společnost Ripple vznikla v roce 2012, jde tedy o mladší projekt než nejrozšířenější kryptoměna bitcoin. Na rozdíl od ní tak za ripplem stojí konkrétní entita, v tomto případě soukromá firma. 

Ripple a kontrola nad transakcemi

Nedůvěru mezi zarytými zastánci kryptoměn budí speciální funkce protokolu ripple s názvem freeze (zmrazit). Jak její pojmenování naznačuje, umožňuje klíčovým článkům v řetězci transakcí lehce zmrazit konkrétní obnos. Tuto funkci mohou využívat typicky banky nebo kryptoměnové burzy, tedy všechny články, u nichž dochází ke směně digitální měny za tu standardní.

Největší pozornost si tato funkce získala v souvislosti s kauzou kolem spoluzakladatele Rippu Jeda McCaleba. Tomu burza Bitstamp v roce 2015 na příkaz společnosti Ripple zmrazila tamní konto s řečenou digitální měnou v hodnotě milionu dolarů. Došlo k tomu v době, kdy McCaleb z firmy již odešel. Před svým odchodem nicméně podepsal smlouvu, podle které nesměl prodávat více než deset tisíc ripplů za týden. 

Autor: red

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!