Náznaky globální stagflace – kombinace slabého hospodářského růstu a vysoké inflace – děsí investory. Oproti minulosti mají k dispozici více možností, kam uklidit své peníze. Novou variantu představují kryptoměny v čele s bitcoinem. Co od něj čekat během stagflace? Server E15.cz přináší odpovědi tuzemských odborníků na investice a digitální měny.
Historie by pro období stagflace favorizovala zlato, jeho roli ale podle některých odborníků včetně komoditního experta agentury Bloomberg Mikea McGlonea postupně přebírá bitcoin.
Kryptoměna se zastropovaným počtem digitálních mincí má a proti zlatu ještě dlouho mít bude jednu zásadní nevýhodu. To je relativně krátká doba existence. Bitcoin začal fungovat v roce 2009. Současné makroekonomické klima je tak pro něj v mnoha směrech bezprecedentní.
Jak silný bolehlav může způsobit investorům stagflace? Redaktor E15 Jaroslav Bukovský vás ve videu provede investičním peklem:
Video se připravuje ...
Z(a)tracená čísla • VIDEO Videohub
Stagflace a bitcoin. Co od kryptoměny čekat
Alexander Pilař, zakladatel investiční a poradenské firmy Pallaemon Digital:
Často v nadsázce říkám, že makroekonomové jsou šarlatáni, makroekonomie astrologií dneška a Satoshi Nakamoto její Galileo Galilei.
Byl jsem tedy překvapen žádostí napsat mini makroesej o stagflaci a bitcoinu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?