Bitcoinová směnárna Coinmate přišla o bankovní konto | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Čechy hojně využívaná směnárna kryptoměn přišla o bankovní účet

Jan Vávra

Jan Vávra

Směnárna virtuálních mincí Coinmate přišla o přímé bankovní spojení s Českem. Fio banka jí zrušila bankovní účet. Ačkoliv je provozovatel Coinmate, společnost Confirmo, registrovaná ve Velké Británii, službu nejvíce využívali právě Češi.

Nakupovat kryptoměny lze z České republiky různými způsoby, nyní ale bitcoinu a spol. chtiví Češi o jeden roky fungující obchodní kanál přišli. Směnárna Coinmate, kterou založili Daniel Hruška a Roman Valihrach, dlouho lákala na rychlé bankovní spojení, díky kterému lze směnu českého platidla za bitcoin uskutečnit dříve než v případě využívání například amerických „kryptoburz“.

Nyní ale Confirmo o své tuzemské bankovní konto přišla. „S ohledem na bankovní tajemství se nemůžeme k našim klientům ani jejich účtům nijak vyjadřovat. Pokud jsme náhodou nuceni přistoupit k tak razantnímu kroku, jako je uzavření účtu klientovi, pak za tím rozhodně stojí pádné důvody. Jako příklad můžeme uvést například hrubé a opakované porušování našich obchodních podmínek, neochota situaci řešit či vyřešit a další,“ uvedl mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek s tím, že obecně jsou pro banky kryptoměny velmi rizikové kvůli regulacím v oblasti zákonů proti praní špinavých peněz.

Chcete mít přehled o všech článcích E15 na téma kryptoměn? Připojte se do facebookové skupiny Kryptoměny E15 >>>

Kryptoměny E15Kryptoměny E15Autor: E15

Virtuální měny jako bitcoin přitom fungují v poloanonymním režimu, vyhledat majitele konkrétních mincí bývá složité. Klienti Coinmate nyní dostávají upozornění, korunové a eurové vklady a výběry budou omezeny. O své peníze prý ale nepřijdou.

„Výpověď ze strany banky nás samozřejmě mrzí, nicméně skutečnost, že náš obchodní vztah trval přes pět let a zůstali jsme jako jedni z posledních klientů podnikajících v oblasti kryptoměn, bereme jako uznání plnění našich povinností. A také důkaz úzké spolupráce s veřejnoprávními orgány a bankovními partnery. Bez těchto atributů by žádná spolupráce nebyla ani možná, respektive by skončila před několika lety,“ uvedla směrnárna na svém Twitteru.

Kicom: Co by se muselo stát, aby bitcoin umřel

Fio dosud v komunitě držitelů virtuálních mincí měla pověst vůči kryptoměnám poměrně vstřícné instituce. Naopak zejména klienti Raiffeisenbank se v minulosti potýkali se striktní politikou instituce, která transakce spjaté s virtuálními mincemi zamítala.

Část majitelů účtů u Fio banky proto na sociálních sítích deklarovala, že svá konta v reakci na přístup banky vůči Coinmate zruší. „Vyšší míru rušení účtů jsme nezaznamenali. Může to být také ale dáno tím, že ti, kteří jsou nyní rozhořčení a chtějí účet zrušit, tak jsou alespoň ohleduplní a nejdou kvůli tomuto úkonu na pobočku. Účet tak mohou zatím nechat ladem,“ reaguje Heřmánek.

Padesát dní do půlení bitcoinu. Událost může změnit trh jinak, než by si držitelé přáli

Coinmate se v porovnání se světovou konkurencí řadí mezi malé burzy. Podle portálu Coinlib dosahuje denní objem provedených obchodů nižších jednotek milionů dolarů. Výraznou většinu transakcí uskutečňovali klienti v měnovém páru bitcoin/koruna. Pro srovnání: na momentálně největší burze virtuálních mincí Binance podle Coinlib denně proběhnou obchody s celkovým objemem přes miliardu dolarů.

Češi však mohou bitcoin nakupovat například i v síti speciálních bankomatů na kryptoměny (bitcoinmatů). Z hlediska kurzu a poplatků je však výhodnější využívat služby největších světových burz virtuálních mincí. Jejich nevýhodou je ale nutnost podstupovat proces ověření totožnosti. Vypořádání bankovních transferů do zahraničí obvykle trvá o něco déle než v případě zasílání peněz mezi českými bankovními konty.

Český náskok ve světových dodávkách bitcoinmatů se tenčí
Michal Semotan: Mají investoři držet hotovost? Situace na trhu se začala měnit

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!