Kolaps přední světové kryptoburzy FTX tento týden výrazně oslabil celý trh kryptoměn. Z těch největších ale utrpěla zejména Solana (SOL), která odepsala v mezitýdenním srovnání zhruba polovinu hodnoty. V minulosti na ni vsadila některá významná jména českého byznysu.
Vše, co nějakým způsobem souviselo s burzou FTX či osobou jejího zakladatele Sama Bankmana-Frieda, se stalo pro investory toxické. Důkazem je vývoj ceny tokenu SOL. Ten hojně držela na svých účtech tradingová firma Bankmana-Frieda s názvem Alameda Research, u níž se poprvé objevily pochybnosti kolem zdraví byznysových aktivit amerického kryptopodnikatele.
Zajímají vás investice do kryptoměn? Podívejte se na výčet chyb, kterým byste se měli vyhnout:
Video se připravuje ...
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • VIDEO Videohub
Podle serveru Fortune držela Alameda tak velké množství SOL, které odpovídalo desetině celkové tržní hodnoty tokenu. Trh vyděsila představa, že by se Alameda v zoufalém sbírání likvidity snažila zbavit všeho, co má ještě cenu. Včetně SOL. Cenu kryptoměny srážejí i spekulace, jak moc je token prorostlý do byznysu kolem FTX. Situace má navíc nezanedbatelnou českou stopu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?