Alternativa bitcoinu? V Česku se začala prodávat nová virtuální měna | E15.cz

Alternativa bitcoinu? V Česku se začala prodávat nová virtuální měna

CzechCrownCoin, CZC
CzechCrownCoin, CZC
• 
ZDROJ: CzechCrownCoin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká virtuální měna CzechCrownCoin (CZC) se dnes poprvé prodávala veřejně. Po poledni byla uvedena na trh první limitovaná edice v objemu 100 tisíc korun. Počáteční kurz byl 0,25 Kč/1 CZC. Po 16. hodině jich bylo prodáno za více než 60 tisíc korun a kurz vyšplhal na 1,25 Kč/1 CZC. Analytici v dohledné době rozšíření virtuální měny mezi větší obchodníky nečekají.

Po prodeji každé limitované edice bude uvolněna další, a to po dobu deseti dní. Po uplynutí této lhůty se otevře na stránkách www.czechcrowncoin.com směnárna. V této směnárně se bude obchodovat v kurzu, který bude odpovídat poslední hodnotě dosažené z prodeje první edice CZC. „Kurz by měl odpovídat reálné hodnotě CZC, protože bude vycházet ze skutečného zájmu občanů o tuto novou virtuální měnu,“ uvedl ředitel emitenta CzechCrownCoinů Ladislav Faith.

Měna CzechCrownCoin se bude takzvaně těžit (vypočítávat šifra) v celkovém objemu 100 milionů CZC. Tato těžba jednotlivých coinů bude v čase stále složitější, jak to bývá u takovýchto kryptoměn obvyklé. Polovina z tohoto objemu již byla předtěžena a bude se distribuovat lidem a firmám z Česka. Objemem emise by se měl CZC zařadit mezi desítku nejbohatších kryptoměn na světě podle tržní kapitalizace, řekl Faith.

Nyní vede jednání s obchodníky, u kterých by bylo možné platit za zboží i měnou CZC. V dohledné době by měla CZC přijímat zhruba stovka e-shopů a počítá se rovněž s obchodováním s měnou na burze kryptoměn, uvedl. V minulých dnech byla také spuštěna takzvaná android peněženka, s jejíž pomocí je možné převádět CZC na účty jiných subjektů (občanů, firem), a je tedy nezbytná například pro platby za zboží v internetových obchodech, nebo pro obchodování s CZC.

Hledají se obchodníci

„I Bitcoin má svoje slabiny a v případě menší národní měny budou rizika zřejmě větší, ať jde o kolísání tržní ceny nebo třeba hackerský útok na internetovou peněženku,“ řekl analytik Partners Aleš Tůma. Rozšíření mezi větší obchodníky v dohledné době nečeká. Ostatně, finanční oddělení takové firmy by se nejspíš pěkně zapotilo při snaze přijít na to, jak takovou transakci zaúčtovat či zdanit, o zajištění kurzového rizika nemluvě, dodal.

Petr Kočí z on-line právního poradenství e Advokacie upozornil, že příjem se daní stejně jako v případě naturálního plnění. CZC podle stanoviska ČNB není běžnou měnou, ani elektronickými penězi. „Pokud s touto měnou obchodujeme, je to jako kdybychom obchodovali s čímkoliv jiným. Je to stejné, jako bychom uskutečňovali barter, měnili jedno zboží za druhé,“ podotkl.

ČNB ale považuje užití slov czech crown coin v názvu měny za nešťastné a zavádějící. Jde o kombinaci anglického ekvivalent názvu peněžní jednotky ČR a ustáleného pojmu pro mince pro určitý druh platidla.

Emitenti chtěli vydat CzechCrownCoiny již před měsícem, start ale tehdy start ale tehdy provázely potíže a oficiální webové stránky czechcrowncoin.com byly kvůli údajnému útoku hackerů obtížně dostupné.

Virtuální měny
Digitální měny začaly ve větším množství vznikat před několika lety. Nejvýznačnější z nich se stal Bitcoin, který se dostal do oběhu v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout 21 milionů, což má být kolem roku 2140.
Bitcoin oceňuje mnoho uživatelů pro jeho anonymitu. Kritici ale upozorňují na to, že právě kvůli anonymitě je měna zneužitelná pro praní špinavých peněz. Virtuální měny se také potýkají s velkými výkyvy kurzu. Na rozdíl od běžných měn také virtuální měny nemají podporu centrálních bank ani vlád.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video