Arabela s Rumburakem čarují v Táboře

V galerii U Radnice připravili vánoční výstavu. K vidění jsou kostýmy i rekvizity ze seriálu Arabela.

Na chodbách šustí zdobené kostýmy princezny, krále a kousek vedle šaty Dlouhého, Širokého nebo Bystrozrakého. Aby si je člověk prohlédl, musí minout chlívek s proutěnými vraty a v něm siluety Jeníčka a Mařenky. Pohádkové klasiky spojuje jedno. Všichni se objevili v televizním seriálu Arabela. Na putovní výstavě s názvem Vánoční Arabela připravili autoři v táborské galerii U Radnice výběr padesáti kostýmů, které se při natáčení obou částí v seriálu objevily. Šaty Xenie zapůjčila přímo její představitelka Dagmar Patrasová. Převleků tam má několik. Nechybějí ani pláště a šaty Rumburaka, čaroděje druhé kategorie, róby krále Hyacinta nebo maska Fantomase. V galerii nezapomněli ani na doprovod nezbytného havrana. „Máme kostýmy podle návrhů Theodora Pištěka. Ale i další, druhotné doplňky k seriálu. Arabela byla princezna pohádkové říše, to je důvod, proč se výstava hodí do vánočního času. Jsou tam zástupy pohádkových bytostí,“ říká Jan Maroušek, který měl na starosti výtvarné řešení expozice.
Ve vitrínách jsou uložené šperky i poslední dochovaný kouzelný prsten. „Žádný jiný už neexistuje, další byly tak nějak po česku rozkradené,“ usmívá se Maroušek. Na zvláštní stěně visí popisky zázračných pohádkových zařízení jako jsou Sedmimílové boty nebo Vočmen. Doslova přenosná obrazovka velikosti knížky, která po zahřátí v dlaních ukáže, co právě dělá osoba, na kterou člověk myslí. Arafon zase umožňuje lidem mluvit se zvířaty a na jeho vynálezu se podílela sama princezna Arabela.
V další místnosti stojí nábytek a zařízení ze „zlatých sedmdesátých“, po jejichž trendu tolik bažila intrikářská Xenie. Křeslo nebo skříň doplňují blýskavé šaty dobové módy.
„Arabela trhá rekordy sledovanosti. Je to jeden z našich nejprodávanějších seriálů do zahraničí. Znají ho například v Jižní Koreji, Číně, Itálii, Pobaltí a v dalších deseti zemích na světě. To dokazuje kvalitu,“ myslí si Maroušek. Výstava v Táboře potrvá do 2. ledna. Dospělí zaplatí dvacet korun, studenti a důchodci polovinu.