Balonáři. Nová šlechta v koši | E15.cz

Balonáři. Nová šlechta v koši

Jmenuje se Luboš Baloun, ale i hrabě Luboš z Madlánek. Šlechtický titul získal podle obyčeje balonářů, když letěl poprvé. Dnes uděluje tituly sám.

Ze čtyř dnů se plánovaná největší zimní balonová fiesta v Čechách smrskla na show před libereckou Tipsport arenou. Počasí se k balonářům zachovalo podle a na akci s názvem Balonové Ještědění hodilo deku z mraků a sněhu a přikrmilo ji větrem.
„Byl to extrém. Zima je jinak pro létání balonem příhodnější než léto,“ říká liberecký pilot balonů Luboš Baloun. V létě je větší rozdíl mezi teplotou vzduchu a země. Teplé a studené vrstvy vzduchu se mísí a vznikají bubliny, které se tichým vzduchoplavcům vůbec nehodí.
„Zatímco v létě se dá létat jen brzy ráno a dvě hodiny před západem slunce, v zimě to jde stále,“ říká Baloun. Musí být relativně jasno, nesmí sněžit, pršet ani ostřeji foukat.
Baloun je jedním ze dvou pilotů liberecké společnosti balonového létání Baart. „Balony patří mezi letadla, i když to lidé moc nevědí. I zkoušky děláme na ústavu pro civilní letectví. Musíme projít teorií a nalétat hodiny. To je ze všeho nejdražší. Znamená to najmout si balon i s instruktotem. Celá zkouška přijde zhruba na dvě stě tisíc,“ popisuje Baloun.
Ve svých začátcích před dvěma lety museli balonáři v Liberci bojovat s předsudky.
„Když jsme přijeli do brněnské továrny na balony jeden objednat, dívali se na nás dost divně. Vy chcete létat v Jizerkách? Tam je přece hnusné počasí, divili se,“ popisuje Baloun. Mezi balonáři nosí šlechtický titul hrabě Luboš z Madlánek.
„Když někdo poprvé letí, projde křestem a dostane titul podle místa, kde přistál. A já se snesl na malém letišti u Brna v Madlánkách,“ vysvětluje.
Podle něj je balonové létání bezpečný sport. Ale aby to tak bylo, má svoje pevná pravidla.
Jedno z nich je třeba do startu nepouštět hlavní korunové lano. Druhé, že pilot ve chvíli, kdy nalodí lidi, nesmí opustit koš.
„Jinak to dopadne jako ve filmu Vratné lahve,“ poznamenává Baloun. Právě tenhle film ale odstartoval balonové létání v Čechách ve velkém. „Ještě jsem nezažil, že by balon někoho vláčel po zemi a po vodě jako pana Svěráka a paní Kolářovou. Jednou jsme s kolegou do vody přistáli. Na Slapech. Zapovídali jsme se a došel nám plyn na ohřev vzduchu. Z rybníka nás pak lovili lidi, co se tam opalovali,“ vypráví Baloun.
Létat jako pasažér může každý, pokud se nebojí výšek, nemá nemocné srdce či páteř a měří aspoň 140 centimetrů, aby viděl přes hranu koše.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!