Banky se mění v realitní kanceláře | e15.cz

Banky se mění v realitní kanceláře

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělsko - Od začátku roku 2009 celé Španělsko pečlivě sleduje svoji vládu, jak se zachová a jaká stanoví východiska ze současné situace. Bohužel k činům nedochází. A bohužel ani v sektoru sociálních záležitostí, natož pak v sektoru stavebním a realitním.

Každým dnem narůstá počet úpadců neschopných splácet své půjčky a hypotéky. Je zřejmé, že je potřeba aktivovat stavebnictví, protože je hybnou pákou ekonomie. To ale neznamená nové masivní zástavby, ale alternativní činnost. Tou je fotovoltaická energie. Španělsko je aktuálně první na světě v produkci fotovoltaické energie. Developerské společnosti také hledají alternativy. Prodeje bytů nahrazuje čistý nájemní vztah, nájemní smlouvy se uzavírají na dobu určitou s možností odkoupení nemovitosti a bytové jednotky se mění na sociální byty.

Realitní společnosti s pouhou zprostředkovatelskou činností jsou prakticky odsouzeny k zániku. Krize proměnila banky v nové realitní kanceláře. Nemovitosti soukromých osob, neplatičů splátek hypoték, čeká soudní exekuce, ale v případě developerských společností banky zaujaly jinou strategii. Nechávají si jednotlivé nemovitosti a dokonce celé projekty. Je to strategie čistě účetní. Na každou půjčku v prodlení musí banka zaopatřit úpadek, kromě případu, kdy si ponechá kapitál úpadce. V tomto případě španělská státní banka vyžaduje 10 procent z hodnoty nemovitosti na pokrytí výdajů z prodeje. Tímto mechanismem banky navyšují svoje aktiva a snaží se prostřednictvím nových realitních společníků prodat nemovitostní stock.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video