Basketbalisté hledají hráče i ve školce | E15.cz

Basketbalisté hledají hráče i ve školce

Jiří Šlaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Basketbalový klub Ústí nad Labem si vychovává hráče už od školky. Je jedním z oddílů, které Sedmička představuje v seriálu o sportovních možnostech pro děti.

Basketbal je sport náročný na pohyb. Než děti zvládnou jeho základy a naučí se pravidla, chvíli to trvá. Pro začátečníky ale stačí málo. Náklady se pohybují kolem dvou tisíc korun za obuv, tričko a kraťasy. Pak stačí jen ručník, láhev na pití a švihadlo. To basketbalisté využívají, jak to jen jde.

Sport na všech úrovních

„Novým zájemcům nabízíme dobrý kolektiv, možnost sportování a pro šikovné i výkonnostní pojetí. V současnosti hrajeme tři nejvyšší mládežnické soutěže,“ uvedl trenér nejmenších dětí Slávek Kolařík.
Oddíl letos zahájil také první ročník sportování v mateřských školách. Zapojilo se už deset školek. Klub tím chce přivést ke sportu i nejmenší děti. Tréninky nejmenších jsou jednou týdně.
„Děti je třeba motivovat a přitáhnout ke sportu už od plenek. Jen tak získáme kvalitní mládežnický tým a v budoucnu postup do nejvyšší soutěže,“ říká Kolařík.
Na zápasy jezdí mladí basketbalisté po celé republice. „Posledně byl kluk až v Ostravě,“ poznamenal Petr Musel, který na synovy zápasy chodí každý víkend. Jeho syn Richard totiž hraje hned za dvě věkové kategorie. Zápasy má od října do dubna. „Jezdím na ně rád, i když je to občas dost náročné. Za sezonu sice navštívíme spoustu míst, ale většinou vím jen to, kde je hala. Na prohlídku města není čas,“ svěřil se Richard.
Basketbal je sport vhodný pro širokou veřejnost. Na rekreační úrovni se mu může věnovat každý bez omezení. „U nejmenších je úraz spíše výjimkou. Podstatné je získat pocit držení míče,“ uvedl sportovní lékař Ota Hamrlík. Vysoké nároky klade na hráče výkonnostní basketbal. Výhodou je výška, ale i síla a rychlost. „Problémy jsou spojeny s obdobím růstu, kdy bolí páteř, kolena a klouby. Úrazy plynou z kontaktního pojetí tohoto sportu. Velmi časté jsou výrony kotníku,“ doplnil Hamrlík.

Autor: Jiří Šlaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video