Bazény jsou pro děti riziko | e15.cz

Bazény jsou pro děti riziko

Soňa Kejzlarová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po 30 letech praxe výuky plavání se dozvídám, jak riziková je činnost „plavání malých dětí“ ?

Studie odborníků, které zkoumali vliv chloru na zdraví závodních plavců, nejsou pro mnohé profesionály pracujících u bazénu, nic nového. Výzkumy probíhaly u malého vzorku populace alergiků (astmatiků), které se plavání věnují intenzivně, často několik hodin denně, řadu let.

S baby plaváním jsme v Hradci Králové začínali v roce 1989, na základě doporučení mnoha lékařů. Opírali jsme se o vědecké práce mnoha českých odborníků, především Doc. Miloslava Hocha, který na základě svých zkušeností a studií ve spolupráci s renomovanými odborníky z řad lékařů „plavání“ kojenců a batolat začal propagovat.

Z pozice provozovatele těchto kurzů jsme museli zpracovat provozní řád, upravující podmínky pro tuto činnost. Vybudovali jsme středisko, kde kojenci „plavou“ ve vaně, která je před každou lekcí řádně vydesinfikovaná a napuštěná pitnou vodou z vodovodního řádu, který je přísně kontrolován zdravotnickým ústavem. Nechápu jaký rozdíl je mezi pitnou vodou z kohoutku v domácím prostředí a v kohoutku v našem baby středisku?

Tyto lekce nespočívají pouze ve výuce „plavání“. Rodiče jsou seznámeny se správnou manipulací dítěte v raném věku, s cvičením v jednotlivých trimenonech děťátka, dohledem nad jeho psychomotorickým zráním dle vývojových řad a s dětskou masáží po koupání, vedoucí k prohřátí organismu.

Voda má vždy teplotu, která je pro dítě příjemná a vede ho k uvolnění svalového tonu. Je známo, že voda nadnáší a tělo není zatíženo zemskou gravitací. Předčasně narození kojenci ve vodě „rychleji “ dohání zpoždění v psychomotorickém vývoji. Dětem, které mají zdravotní problémy, voda napomáhá rychleji a kvalitněji upravit zdravotní stav než rehabilitační cvičení „na dece“ , které upřednostňuje p Dr. Hanousek. Velmi frekventovaně jsou odhaleny závažné zdravotní problémy dětí, které lékaři ve svých omezených ordinačních časech nestihají diagnostikovat! Rodiče jsou následně odesláni k lékařům – odborníkům. Pod vedením kvalifikovaných instruktorek jsou kojenci pozvolně připravovány na přechod do chladnější vody v bazénu, aby tam později neprochládaly.

Bazén, kde plavou batolata, má velmi účinnou technologii úpravy vody založenou na nejmodernějších principech, která vytváří pro klienty bezpečné prostředí. Provoz bazénu je dozorován ZÚS , hodnoty chloru jsou bedlivě sledovány a dodržovány (v praxi bývají nižší než stanovují přísné státní normy). Rodiče jsou seznámeni s provozním řádem a nekompromisním omytím svého těla a těla dítěte, aby nedocházelo k chemickým reakcím, které odborné cizí studie popisují.

U bazénu je vybudováno zázemí pro aklimatizaci dětí, které je velmi důležité k nastavení teploty těla před odchodem z baby střediska. V bazénu „plavou“ pouze batolata, šatny a sanitární zařízení je používáno výhradně klienty baby plavání. Ti rodiče, kteří dodržují pravidla docházky do „plavání“ mají děti zdravé. Pí Jana Podhajská- zakladatelka, která začala jako první plavání dětí v Hradci Králové šířit, patří pravděpodobně k těm , kteří v osmdesátých letech „plavali“ v saunovém bazénku bez recirkulace a bez úpravy vody v nejmenované MŠ. Zde jim tehdejší hygienický ústav zakázal činnost z důvodu „nalévání chloru“ z konve do vody, která byla rozmíchávána pohybem těl rodičů a kojenců. Též jim chybělo kvalitní zázemí, které v článku důsledně popisuje.

Děti v tomto věku se opravdu plavat nenaučí! Paní Dr. Chládková byla pravděpodobně mylně informována! V tomto období se dítě s vodou seznamuje, učí se ležet v poloze na zádech, která je z hlediska nebezpečnosti vdechování případného volného chloru „bezpečná“ a hlavně propagována jako nejzdravější poloha při plavecké činnosti z rehabilitačního pohledu, kdy tělo je vodou nadlehčováno a není zatíženo působením gravitace. První plavecké dovednosti se týkají tzv. „Abecedy potápění“, kdy je dítě pomalu, pod přísnou kontrolou vedeno k zanoření do vody (bezprostředně po zatajení dechu), které musí být nenásilné! Při této činnosti často dochází k přetěžování dětí přidušováním ambiciózními rodiči. I toto se v naší škole praktikuje pozvolně a postupně, vzhledem k vyzrálosti dítěte.

Je známo, že pouze činnost, která je prováděna systematicky, návazně a hlavně v delším časoprostoru je činností kvalitní a prospěšnou. „Plavání“, které je provozováno s dítětem půl hodiny týdně v průběhu školního roku, rozhodně nenahradí týdenní pobyt u moře, jak popisuje p Dr. Hanousek. Ani finančně (za 2200? Kč), ani z důvodu krátkodobého pobytu (alergikům prospívá pobyt u moře dlouhodobějšího charakteru, minimálně po dobu 1 měsíce)! A to p Dr. Hanousek zná z praxe, sám se zúčastňuje těchto pobytů u moře s alergiky, s Červeným křížem již řadu let! Aktivity v bazénu a zejména sportovní plavání byly lékaři alergikům až doposud doporučovány. Hlavně z důvodu bezprašnosti, jako nejvhodnější sportovní činnost. Z důvodu, že vzduch 10 cm nad vodou je nejčistší, dýchací cesty zvlhčuje a desinfikuje a nedochází u nich k těžkým astmatickým záchvatům.

Za 30 let praxe s „plavajícími dětmi“ mohu zodpovědně konstatovat, že děti, které do plavecké školy dochází od nejranějšího věku, jsou děti zdravé a více odolné při boji s virózami. Všichni máme zájem, aby naše děti byly zdravé a odolnější škodlivým vlivům, z příčin čím dál více zhoršujícího se životního prostředí. Výuku plavání organizujeme hlavně s cílem posílení zdraví a ne s cílem finančního se obohacování na úkor rodičů na mateřské či rodičovské dovolené.

Nabízíme lékařům, kteří budou tyto studie v podmínkách bazénů, či babyclubů v ČR zkoumat, možnost případné spolupráce při výzkumu rizik, která by mohla pobytem v plaveckých kurzech poškodit zdraví dětí. Za školní rok projde plaveckou výukou kolem 7000 klientů všech věkových kategorií. Je to rozhodně několikanásobně více respondentů, než které uvádí zahraniční literatura.

Autor: Soňa Kejzlarová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video