Bezpečnost práce není „in“ | e15.cz

Bezpečnost práce není „in“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skoro patnáct set kontrol ročně udělá Inspektorát bezpečnosti práce v západních Čechách. Smrt to ale z pracovišť nevyhnalo.

Plzeňané si zajisté dobře pamatují více než rok starý případ, kdy frézka ve Škodovce rozčtvrtila obsluhujícího dělníka, Ukrajince. A kvůli čemu? Podle jednoho z nejmenovaných škodováckých dělníků kvůli tomu, že je v dílnách zima, leckdy se teplota vyšplhá sotva nad bod mrazu a Ukrajinec měl na sobě kabát. Za něj ho frézka chytla a zabila.

„V zimě se tu nedá dělat jen v montérkové bundě, kterou máte zastrkanou do kalhot. To byste zmrzli. Musíte si prostě vzít ten vaťák. A když na to upozorníme, tak s tím stejně nikdo nic nedělá,“ uvedl jeden ze Škodováků. Pochybení ze strany zaměstnavatele uznal i Inspektorát bezpečnosti práce. „V této věci proběhlo správní řízení a podniku Škoda Steel byla udělena pokuta ve výši několika set tisíc korun,“ uvedl Miroslav Duchek z plzeňského inspektorátu. Vedení závodu krátce po události o své vině slyšet nechtělo.

Neškolení stojí životy

Takových případů ale může být více. Některé firmy prý zaměstnance ani neproškolují. „Nikdo mě při nástupu neproškolil o bezpečnosti, nikdo mi nedal ochranné pomůcky, a když se mi před časem stal úraz, tak jsem měl dokonce zakázáno chodit k lékaři,“ řekl nám pětatřicetiletý Plzeňan, který pracuje u jedné firmy na okraji Plzně.

Jméno ze strachu o místo říct nechtěl. Bilance je hrozivá. Za poslední rok zemřelo na pracovištích západních Čech dvacet lidí. Dalších pětaosmdesát jich skončilo v nemocnici s těžkými poraněními. „Číslo je to vysoké a nedaří se s tím nic dělat. Nejvíce úrazů evidujeme ve stavebnictví, zámečnictví a zemědělství,“ vypočítává Miroslav Duchek. Podle něj bylo v loňském roce bezmála sedm a půl milionu pracovních úrazů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video