Bitcoin: kdo měnou vlastně platí a jakou má perspektivu? | E15.cz

Bitcoin: kdo měnou vlastně platí a jakou má perspektivu?

bitcoin
bitcoin
• 
ZDROJ: ctk

Ondřej Vrba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kybernetická měna bitcoin na sebe v posledních týdnech strhla velký zájem médií i investorů. Digitální platidlo, které je „raženo“ sítí počítačů se specializovaným softwarem, nejdříve díky skokovému nárůstu zájmu zněkolikanásobilo svoji hodnotu, pak ale zase během několika hodin o velkou část získané hodnoty přišlo. Míří bitcoin k tomu stát se plnohodnotnou alternativou pro stávající měny, nebo je vše jen bublina? A co se dá za bitcoiny vlastně koupit?

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář, nebo skupina používající pseudonym Satoši Nakamoto. Digitální měna má několik jedinečných vlastností. Není pod kontrolou žádné vlády a centrální banky. Jeho hodnota nepodléhá inflaci, kterou může způsobit tištění klasických peněz.

Bitcoin má totiž už od svého vzniku určenou jasnou finální metu – tedy počet digitálních mincí, které se dostanou do oběhu. Dnes jich je zhruba 11 milionů. 99 procent mincí má být vypuštěno do světa v roce 2033. Jejich celkový počet dosáhne 21 milionů, ta úplně poslední má být digitálně vytěžena kolem roku 2140. Proto se bitcoin nazývá deflační měnou a zlákal ty investory, kteří počítají s inflací papírových peněz.

Růst počtu bitcoinů do roku 2033

Růst počtu bitcoinů do roku 2033 Autor: wikipedia

Jak vzniká bitcoin a kdo ověří jeho pravost?

Bitcoiny podle jeho příznivců mají také výhodu v tom, že za jejich převody se nemusí část odvést bankám. Platit touto kryptoměnou může kdokoli na celém světě. Musí si jen nainstalovat do počítače či smartphonu speciální elektronickou bitcoinovou peněženku, která využívá peer-to-peer program spojující internetové uživatele napřímo, bez centrálního serveru.

Bitcoiny se „razí“ jedinečným způsobem. Vznikají decentralizovaně na internetu na tisících počítačích. Konkrétně síť novou minci vypustí, když zapojená výpočetní zařízení vyřeší nějaký složitý matematický problém.

Celý systém stojí ještě na tzv. minerech. Ty jsou zapojení do bitcoinové sítě a ověřují pravost transakcí pomocí řešení složitých výpočetních operací, čímž brání podvodům a možnému zneužití měny hackery. Mineři jsou dobrovolníci, kteří propůjčují výkon svých počítačů k těmto komplikovaným výpočtům a za odměnu mohou získat určitý drobný poplatek. Podrobnější informace o „ražbě“ bitcoinu si přečtěte na serveru Živě.cz.

Bitcoin není jediným existujícím digitálním platidlem. Speciální měny fungují třeba uvnitř komunit hráčů počítačových her, „kredity“ prodává největší sociální síť světa Facebook. Popularita bitcoinu pak láká podnikavce, kteří chtějí přijít s dalšími digitálními měnami. The Economist například zmiňuje plán startupu OpenCoin příjít s kybernetickou měnou ripple. Transakce s touto měnou mají být schválené v řádu sekund, na rozdíl od bitcoinových obchodů, u kterých se na potvrzení běžně čeká i deset minut.

bitcoin Autor: profimedia.cz

Obchodování s bitcoiny může být bouřlivé

Bitcoin už od svého vzniku stihl prožít několik turbulentních období. V roce 2011 se kolem něj vytvořila spekulativní bublina, která katapultovala jeho kurz na hodnotu okolo 30 dolarů. Ta posléze splaskla. Pak došlo k útoku hackerů na nejdůležitější bitcoinovou burzu. Uživatelé přišli o digitální mince v hodnotě několika stovek tisíc eur.

Roztříštěné obchodování s měnou bylo velmi zranitelné a bylo proto nutné ho sjednotit. Hlavní burzou s bitcoiny je v současnosti Mt. Gox se sídlem v Tokiu. Probíhá na ní 80 procent veškerých transakcí mezi bitcoiny a dolary. Ale ani Mt. Gox není zárukou hladkého průběhu obchodování. Poslední cenový propad bitcoinu z 10. dubna odstartoval po zprávě, že burza Mt. Gox má problémy se zpracováním rostoucího objemu obchodů. Burza později obchodování na 12 hodin přerušila. Mnoho uživatelů bitcoinu ale kvůli tomu zpanikařilo a začal masivní výprodej. Rychlý nárůst hodnoty měny, který nastartovaly události na Kypru a rostoucí pochybnosti o jistotách tradičního finančního systému, vystřídala velmi prudká korekce. Pak ale část ztráty bitcoin opět vymazal.

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru za poslední dva měsíce

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru Autor: bitcoincharts.com

Kde se platí bitcoinem?

Klíčovou otázkou je, k čemu bitcoiny jejich vlastníkům vlastně jsou. Zprvu je používali hlavně internetoví aktivisté, kteří tím chtěli ukázat možnost, jak se vymanit i v rámci finančních transakcí z náruče státních institucí. Poté se bitcoinu chopili technologičtí nadšenci a geekové – platidlo začaly přijímat některé alternativní podniky jako třeba vybrané berlínské bary.
V současnosti ale už bitcoiny přijímají i zavedené podniky. Třeba hotelová síť Howard Johnson, prodejci oblečení, donáškové služby pizzy ale i některé sázkové kanceláře.

Nejběžnější je ale využití bitcoinů v rámci plateb za internetové služby. Platit jimi je možné třeba na blogu Wordpress, nebo je používají v rámci internetové komunity Reddit.

Anonymita bitcoinu ale vyhovuje i některým špinavějším obchodům. Kryptoměna funguje dobře jako platidlo na nechvalně proslulém webovém tržišti Silk Road, které lze přirovnat k eBayi s širokou nabídkou drog. Na Silk Road se dostanete jedině pomocí prohlížeče Tor, který zajišťuje pohyb po síti v úplné anonymitě. O Silk Roadu sice samozřejmě ví i kriminalisté, právě platba za různé nelegální substance bitcoinem, který nepodléhá žádnému státnímu dozoru, ale činí zákaz tohoto webu složitým.

Silk Road Autor: Silk Road
Silk Road

Mluví se dokonce o tom, že za bitcoiny je možné koupit také třeba zbraně, ale i objednat vraždu.

Web White Wolves Autor: Web White Wolves
Web White Wolves Autor: Web White Wolves

Přijdou bankomaty na bitcoiny?

Jestli se bude bitcoin rozšiřovat jako platidlo i v rámci legálních obchodů zatím není jasné. Mediální podnikatel Jeff Berwick, který provozuje internetové stránky Dollar Vigilante, oznámil, že chce zprovoznit první bankomaty pro bitcoiny na Kypru, kde byly výběry hotovosti svázány restrikcemi, a v Los Angeles. Bankomat by měl umožnit jednotlivcům získat za své digitální peníze hotovost země, kde bude umístěn. Berwick tvrdí, že se o bankomat zajímají hned ve třiceti zemích.

Na tom, jestli se bitcoin nakonec opravdu prosadí, se odborníci neshodnou. Většina z nich ale míní, že různé formy digitálních peněz budou hrát čím dál důležitější roli.

„Digitální měny a transakce v síti budou velmi odlišné od těch v rámci bankovního systému, tak jak ho známe,“ je přesvědčený bezpečnostní odborník Chris Cook. Mají ale rozkvět ještě před sebou, řekl serveru BBC.

Autor: Ondřej Vrba

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.