BlackBerry: Restrukturalizace končí, porosteme | E15.cz

BlackBerry: Restrukturalizace končí, porosteme

BlackBerry (ilustrační foto)
BlackBerry (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Enrique via Flickr

Euro, Jakub Křešnička

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tříletou náročnou a pro řadu zaměstnanců bolestivou restrukturalizaci ukončil kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry. Vyplývá to z interní zprávy zaměstnancům od šéfa společnosti Johna Chena, kterou citovala agentura Reuters.

„Ještě důležitější je, že pokud nedojde k nečekaným zvratům na trhu, budeme nabírat zaměstnance do oblastí jako je vývoj produktů, prodej a zákaznický servis, zpočátku ve skromných počtech,“ dodal Chen ve zprávě, jíž doplnil osobním poděkováním zaměstnancům, kteří s firmou zůstali.

Z počtu 17,5 tisíce lidí, které firma zaměstnávala v roce 2011, klesl jejich počet na 7000, tedy zhruba o šedesát procent. Propouštění je jeden z aspektů zeštíhlení a přeměny společnosti, stejně jako prodeje aktiv nesouvisejících s jádrem byznysu firmy. Mimo jiné to byl případ rozsáhlé skupiny nemovitostí, které firma vlastnila ve svém domovském městě Waterloo. Sídelní místo BlackBerry ostatně vybízí k paralele s Napoleonskými válkami. Podobně jako tehdy francouzský císař, prohrál kanadský výrobce bitvu o dominanci na trhu smartphonů, kde ho zválcovala konkurence v podobě mobilů od Apple a telefonů běžících na operačním systému Android od Googlu.

BlackBerry je prý na dobré cestě k růstu

Podle Chenovy zprávy zaměstnancům je teď ale společnost na dobré cestě k dalšímu růstu, zaměřit se hodlá na tradičně silné stránky firmy, kterými jsou zabezpečení mobilních dat, mobilní zařízení a jejich správa pro firemní klienty. Do konce aktuálního finančního roku chce společnost dosáhnout pozitivního cash-flow. Připravena je i ke strategickým akvizicím, jež by měly pomoci růstu tržeb.

Podobně se dá vnímat koupě německé společnosti Secusmart, jež se věnuje šifrování dat i hlasu. To by mělo společnosti pomoci především u vládních a firemních zákazníků. I u těch ale BlackBerry některé klienty stále ztrácí – například automobilka Ford u svých zaměstnanců během následujících dvou let vymění 9300 „ostružin“ za „jablka“ Apple.

Zatím poslední výsledky firmy, které v červnu shrnuly první kvartál finančního roku 2015, ukázaly meziročně o procento vyšší tržby 966 milionů dolarů a zisk 23 milionů. To je oproti loňské ztrátě 84 milionů opravdu posun. Firmě rostly prodeje, marže a prostředky na investice. Zároveň společnost představila nové modely telefonů Classic a Passport, které se mají na trh dostat na podzim letošního roku.

Akcie se pohybují kolem devíti dolarů

Akcie společnosti se aktuálně pohybují na 9,2 dolarech za kus. To je hluboko pod vrcholovou kondicí 138,9 dolarů za akcii, jíž BlackBerry dosáhla v dubnu 2008. Pořád je to ale nárůst oproti 5,8 dolarům, kolik byla hodnota jejích cenných papírů v prosinci loňského roku.

Vývoj akcií BlackBerry za poslední rok

Vývoj akcií BlackBerry za poslední rok Autor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

Autor: Euro, Jakub Křešnička

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.