Buší do kovadliny, oblékají Lolitu. Studenti nemusí jen sedět v lavici | E15.cz

Buší do kovadliny, oblékají Lolitu. Studenti nemusí jen sedět v lavici

Ještě měsíc zbývá na podání přihlášek na střední školy. Sedmička zjišťovala, jaké netradiční obory lze studovat v okolí Frýdku-Místku.

Jsou to vesměs malé střední školy. Studenti se v nich učí to, co jinde ne. Proto se tam sjíždějí dospívající lidé z celého kraje.
Křesťanské gymnázium Beskydy Mountain Academy sídlí v neokázalé budově v malém městě pod horami – Frýdlantu nad Ostravicí. Atmosféra i výsledky školy jsou přitom unikátní. Absolventi soukromého gymnázia se dostávají na prestižní zahraniční univerzity. „Naše studenty přijaly i nejlepší světové univerzity jako Yale či Brown v USA, Manchester ve Velké Británii nebo univerzity ve Skotsku,“ říká ředitel školy Peter Hermann. Studenti vynikají v angličtině, Scio testech, vyhrávají soutěže. Na vysokých školách končí osmadevadesát procent absolventů. Jazyky je učí učitelé ze zahraničí. V angličtině studují také Bibli. „Je tam krásná slovní zásoba,” vysvětluje Hermann. Dodává, že práce s biblickými texty umožňuje mladým lidem proniknout hlouběji do křesťanské víry. Studenti druhého ročníku právě píšou test s Američanem Paulem Tillem. Už tito druháci jsou schopni diskutovat v angličtině. „V porovnání se studenty většiny jiných škol jsme na tom v angličtině asi o sto procent lépe,“ tvrdí David Heczko z Českého Těšína. Školu si vybral kvůli kvalitní výuce jazyků i jejímu křesťanskému zaměření. Odhaduje, že až polovina studentů je věřících. Jeho rodina se hlásí k Církvi bratrské. Jeho spolužák Mariusz Lipus patří ke stejné církvi a dojíždí z Třince. „Abych byl ve škole včas, vstávám čtvrt hodiny před pátou,“ říká Lipus.
Vztah k některé církvi není podmínkou pro přijetí. „Naše škola asi není vhodná pro studenty ani vyučující, kteří mají negativní vztah k víře, ale nikoho rozhodně nenutíme, aby se modlil,“ směje se ředitel. Vysvětluje, že mu jde především o to, aby se studenti snažili odpovědět na otázku, čemu věří a proč. Josefína Kořená chválí přátelskou atmosféru školy a přístup učitelů. „Nikdo se tady nikomu za nic nesměje, za chyby v gramatice, výslovnosti ani za názory,“ říká Kořená. Ředitel je pyšný na to, že učitelé učí nápaditě a s láskou. Gymnázium funguje od roku 1993. Školné je deset tisíc ročně. Další křesťansky zaměřená střední škola v kraji je Biskupské gymnázium v Ostravě.

Mezi zvířaty a traktory

Na Střední školu zemědělskou a lesnickou do Frýdku-Místku dojíždějí studenti z vesnic z širokého okolí. Absolventi maturitních i učebních oborů nacházejí práci v zemědělství, dopravě, v lesním hospodářství, někteří zakládají farmy. Učí se ošetřovat i okovat zvířata, pěstovat různé plodiny, zahradničit, těžit a zpracovávat dřevo, zakládat les, opravovat a řídit zemědělské stroje. Zájemci se učí jezdit na koni, střílet, mohou si udělat myslivecké zkoušky.
Studenti třetího ročníku čtyřletého oboru zemědělský podnikatel mají praxi na ranči Paint Horse v Zelinkovicích. „Učíme žáky ošetřovat koně, ale také na nich jezdit,“ říká vedoucí praxe Marie Sladká. Studenti koně hřebelcují, čistí jim kopyta, zaplétají copánky na hřívách. „U koní jsem byla od malička, mám je ráda,“ říká osmnáctiletá Lucie Švecová. Líbí se jí i práce u krav. „Už jsem byla u porodu telat. To je jedna z věcí, kterou bychom měli také zvládat,“ vysvětluje Švecová. Ze školy si odnese kromě maturitního vysvědčení výuční list a řidičský průkaz na auto i traktor.
Pětadvacetiletý Radek Matěj je absolventem oboru zemědělský podnikatel. „Po škole jsem nastoupil k tátovi na mléčnou farmu, ale moc nám to neklapalo. Pak jsem asi tři roky jezdil po republice a ošetřovatel na farmách paznehty zvířat,“ vypráví Matěj. Teď vede vlastní Ekofarmu v Kateřinicích na Novojičínsku. „Mám asi sto kusů skotu a šedesát pět hektarů půdy. Hospodařím ekologicky,“ říká Matěj. Pěstuje také oves, chová koně a ovce. „Ty mám místo sekačky,“ dodává ekozemědělec. Říká, že škola pro něho byla užitečná, avšak bez vztahu k přírodě a zemědělství by farmařit nemohl. „Práce je můj koníček,“ říká Matěj. V Plánuje také vybudovat minibourárnu skotu.
Střední škola zemědělská a lesnická sídlí na okraji Frýdku-Místku směrem na Palkovice. V kovářské dílně se učí žáci oboru opravář zemědělských strojů ukovat kramli. „Tento obor je v naší škole nejžádanější. Absolventi mají totiž velké možnosti uplatnění,“ říká zástupce ředitele pro praxi Jaroslav Velička. Žáci získají řidičské oprávnění na auto osobní, nákladní i traktor, naučí se opravovat zemědělské stroje, pájet, svařovat, kovat. „Novým oborem je zemědělský podkovář a kovář. Kluky, které jsme nabrali, práce ohromně baví,“ říká Velička. Studenti nematuritních oborů se mohou přihlásit do nástavbového studia.

Šaty pro Lolitu

Jediná střední umělecká škola na Frýdecko-Místecku je soukromá uměleckoprůmyslová škola v Místku. Letos otevírá umělecké obory Interiérový a grafický design a Počítačová grafika a ilustrace a také obory Podnikání v umění a reklamě a Management pro interiérový design. Po letech škola nepřijímá nové studenty na oděvní design, který tam zatím studují dívky z celého kraje. „Žádná podobná škola s takovým vybavením v kraji není,“ říká Agáta Mrózková z Jablunkova, která letos maturuje a už se dostala na obor knižní vazba Západočeské univerzity. Studentky probírají s učitelkou návrhy na teoretickou část zkoušek. Mají za úkol navrhnout a ušít kolekci pro vybranou literární postavu. Jedna bude oblékat Lolitu Vladimíra Nabokova, další Nanu Emila Zoly. „Pokud se nedostanu na vysokou, pokusím se živit navrhováním a šitím,“ plánuje Markéta Síkorová z Třince. Absolventi studují na vysokých školách po celé republice.
Střední škola elektrostavební a dřevouzpracující přijímá studenty mimo jiné na maturitní obor nábytkářská a dřevařská výroba. „Další podobná škola je až v Bystřici pod Hostýnem. Hlásí se nám kluci i děvčata,“ říká učitel Stanislav Míša. Studenti se učí navrhovat i vyrábět nábytek, řešit interiéry. Perspektivní je podle něho také obor tesař.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!