C&W: Zájem investorů do komerčních nemovitostí bude stoupat | E15.cz

C&W: Zájem investorů do komerčních nemovitostí bude stoupat

Investiční aktivita do komerčních nemovitostí ve střední Evropě dosáhla 847 milionů eur (asi 21 miliard Kč) v prvním čtvrtletí letošního roku. To je výrazně méně než 1,3 miliardy eur proinvestovaných ve stejném období loňského roku, ale zároveň téměř dvojnásobek oproti 465 milionům eur v lednu až březnu 2010. Čísla uvádějí objem investic v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.

“Samotná čísla za první čtvrtletí budí zklamání, ovšem s ohledem na rušné dění na trhu očekáváme rychlé oživení v druhém čtvrtletí. Získat financování je pořád oříškem. Situace využívají investoři s vlastní hotovostí nebo přístupem k financím a nakupují kvalitní nemovitosti. Čilou aktivitu na trhu očekáváme v druhé polovině letošního roku, především v Polsku a České republice,” říká Charles Taylor, partner Cushman & Wakefield (C&W).

“V České republice je momentálně několik rozjednaných transakcí ve stadiu due diligence. Investoři se zaktivovali po slabém posledním čtvrtletí loňského roku. A zároveň majitelé investičně zajímavých nemovitostí nabízejí tyto k prodeji a vytváří tak vhodnou nabídku. Momentální čilá aktivita výrazně ovlivní celoroční výsledky,” přidává se James Chapman, vedoucí investičního týmu C&W v České republice a na Slovensku. Soukromí investoři jsou stále na pozoru, láká je příležitost zajistit si stabilní zdroj příjmů, které se navíc s inflací zvyšují. „Se zájmem sledují Českou republiku také institucionální investoři, kteří se poohlížejí hlavně po nejkvalitnějších nemovitostech,” dodává.

Při zohlednění pomalejšího startu roku očekává C&W v letošním roce celkový objem investic ve výši 4,75 miliardy eur. Bude to méně než 6,1 miliardy eur proinvestovaných v loňském roce. Příčinou je hlavně složitost a náklady spojené se získáváním financí a omezenější nabídka kvalitních nemovitostí na vybraných trzích, například v Maďarsku.

Z hlediska nemovitostních sektorů dominovaly maloobchodní nemovitosti, jejichž prodeje tvořily 47 procent všech investičních transakcí. Podíl kancelářských budov na celkovém objemu investic činil 40 procent, zbytek připadl na nemovitosti průmyslové.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!