Část gotických sklepů v Praze na Národní třídě bude zpřístupněna

Investor stavby COPA centrum na Národní třídě v Praze zakonzervuje a v budoucnu i zpřístupní část gotických sklepů, která je památkově chráněna. O osudu druhé poloviny sklepů, které památkovou ochranu nemají, zatím rozhodnuto není. Uvedla to mluvčí společnosti CPI Michaela Winklerová. Památkáři považují sklepy za cenné a usilují o jejich záchranu.

Středověké sklepy dokládající gotickou zástavbu u Spálené ulice našli archeologové při záchranném výzkumu v roce 2009. Ministerstvo kultury teprve v červnu s konečnou platností rozhodlo o památkové ochraně části sklepení. Kvůli nálezu se dlouho odkládala i stavba multifunkčního objektu, který nad Národní třídou začala v těchto dnech budovat firma CPI miliardáře Radovana Vítka spolu se společností podnikatele Sebastiana Pawlowského.

Podle odborníků je nález sklepů hodnotný, pozůstatky původních domů jsou navíc dobře zachované. „Rádi bychom s investorem našli shodu na tom, aby zůstala zachována i zbylá část sklepů,“ řekl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu (NPÚ). Technické řešení existuje, investor by prý přišel jen zhruba o pět podzemních parkovacích stání. Plánované parkoviště má mít kapacitu 250 stání. Winklerová připustila, že stávající projekt umožňuje zachování celého komplexu sklepení. Přesto podle ní není jasné, jak investor se sklepy naloží. „Momentálně věc řešíme s příslušnými úřady, zatím nemáme finální výsledky, tak to nemůžeme komentovat,“ řekla. „Je ale otázkou, proč by tam měly sklepy zůstat, když nemají památkovou ochranu,“ naznačila.

Výstavba kancelářského a obchodního centra COPA ve Spálené ulici v Praze bude stát celkem asi 3,3 miliardy korun. Multifunkční objekt by měl mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží. Kvůli stavbě se v úterý na dva roky uzavřela stanice metra B Národní třída. Dopravní podnik za rekonstrukci stanice metra zaplatí přes půl miliardy korun.

Stavebníci musí při práci v blízkosti sklepů u Spálené ulice použít speciální techniku, která nenaruší stabilitu sklepení. Vyloučena je tak těžká technika, některé výkopy budou dělníci provádět ručně. Odhalené sklepy jsou totiž velmi křehké, vysvětlil archeolog Jaroslav Podliska z NPÚ. Ve východní části staveniště, která přiléhá k Vladislavově ulici, ovšem žádná omezení neplatí. V místě už bagry vyhloubily hlubokou jámu.