Český Krumlov získal za dvacet let tři miliardy na rekonstrukce | E15.cz

Český Krumlov získal za dvacet let tři miliardy na rekonstrukce

Český Krumlov získal za dvacet let tři miliardy na rekonstrukce
Český Krumlov získal za dvacet let miliardy na rekonstrukce
• 

ČTK

Jedna z největších turistických atrakcí, Český Krumlov, získal v posledních 20 letech, kdy je na seznamu světového dědictví UNESCO, tři miliardy korun. Třeba z programu regenerace městských památkových zón ministerstvo kultury do Krumlova poslalo přes 16 milionů korun a město k nim přidalo skoro devět milionů. Na obnovu zámku měl kastelán loni k dispozici přes osm milionů a letos skoro 25 milionů korun.

Další zajímavé projekty záchrany čekají na peníze, píše město ve zprávě o stavu památky, kterou chystá pro výbor UNESCO. Pokud se peníze najdou, v prostorách bývalé zámecké konírny by mohla vzniknout expozice dopravních prostředků a zápřahových strojů, obnovy by se měly dočkat skleníky a oranžérie. Barokní sýpka by mohla být adaptována na muzeum stavebních řemesel, v patře mincovny se počítá s vybudováním konferenčního sálu a výstavní síně. Zahájení revitalizace zámecké zahrady a letohrádku bellárie pak závisí na vyřešení problému s otáčivým hledištěm. Památkáři by točnu nejraději vystěhovali za zámeckou zeď, aktéři o tom mají rozhodnout do roku 2015.

V příštím roce město otevře zrekonstruovanou synagogu a ateliér malíře Egona Schieleho. O rok později chce završit náročnou revitalizaci klášterů. V jejich areálu za 325 milionů korun vzniká interaktivní muzejní expozice, Centrum barokní kultury, ateliéry a tvůrčí dílny, muzeum i ubytovací a stravovací zázemí. Společenské centrum by mělo sloužit studentům, badatelům a akademikům z oblasti umění a historie, památkářům a restaurátorům i laickým milovníkům umění. Do historického centra má přitáhnout i obyvatele města.

Nové cesty i zahrady

Od příští turistické sezony ke klášterům povedou nové přístupové cesty. Odlehčí se tím přetížené pěší zóně Latrán a umožní využití opomíjených koutů městské památkové rezervace. Investorem je město. Náklady na projekt jsou více než deset milionů korun, z nichž osm milionů bude tvořit dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Od příští sezony začne veřejnosti sloužit také obnovená Horská zahrada. Na strmých skalnatých svazích zámeckého areálu ji nechali na počátku 19. století vybudovat Schwarzenbergové, o století později zanikla, zřítily se na ni skály a zarostla dřevinami. Od roku 2013 stezka ve skalách poskytne návštěvníkům opět jedinečné pohledy na Vltavu a podzámčí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!