Číňa zakázala bankám používání bitcoinů, měna prudce propadla | E15.cz

Číňa zakázala bankám používání bitcoinů, měna prudce propadla

bitcoin
bitcoin
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská centrální banka zakázala tamním finančním institucím využívat virtuální měnu bitcoin. Ta prý nesplňuje požadavky na oběživo, nicméně jednotlivci s bitcoiny obchodovat mohou, ale na vlastní riziko. Podle agentury Reuters se jedná o začátek regulace měny. Její hodnota po oznámení Číňanů začala strmě klesat

„Bitcoiny jsou virtuální zboží, které nemá žádný právní status nebo peněžní ekvivalent a nemělo by se používat jako oběživo,“ sdělila čínská centrální banka v prohlášení. „Lidé se mohou transakcí účastnit na vlastní riziko,“ podotkla banka. Zároveň bude podnikat kroky, aby zabránila nebezpečí praní špinavých peněz v souvislosti s bitcoiny.

Hodnota Bitcoinu reagovala na oznámení banky strmým pádem. Podle Reuters klesla na trhu BTC-e z 1063 dolarů před zprávou o 11 procent na 945 dolarů.

„Nebylo by žádným překvapení, kdyby se hodnota bitcoinů během jednoho či dvou týdnů snížila až o 50 procent,“ uvedl Ron Cao, šéf finanční společnosti Lightspeet Venture Partners, která investuje do firem spojených s bitcoiny.

Hodnota bitcoinů za posledních 10 hodin:

Hodnota virtuální měny Bitcoin Autor: bitcoinity.org
Zdroj: bitcoinity.org

O investorech do virtuální měny sice nejsou k dispozici žádné oficiální údaje, experti ale tvrdí, že Číňané jsou hlavními účastníky trhu a z celkového počtu bitcoinů v oběhu drží významný podíl. Šanghajská firma BTC China se z hlediska objemu nedávno stala největší burzou obchodující s bitcoiny.

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Měnu „tiskne“ síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem.

Bitcoin letos zažívá silný růst. Minulý týden její hodnota poprvé překonala hranici 1000 dolarů. Měna čím dál více uznávána širokou veřejností a investiční komunitou. V srpnu ji uznalo německé ministerstvo financí, které ji považuje za soukromé peníze.

Za legitimní platidlo ji v témže měsíci uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu. Největší kyperská soukromá univerzita nedávno oznámila, že bude přijímat platby v bitcoinech.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video