Desítky let trvající seriál dostavby bazénu Šutka: finále za rok? | E15.cz

Desítky let trvající seriál dostavby bazénu Šutka: finále za rok?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věčný příběh bazénu na Šutce stále oddaluje happy end. Radní teď slibují, že hotový bude příští rok.

Kdyby se bazén na Šutce dal místo vody plnit sliby, byl by už dávno plný. Na jeho dokončení Pražané čekají čtvrt století. Naposledy magistrát sliboval, že se otevře na počátku listopadu. Pak došly peníze a termín, kdy se v bazénu vykoupají první Pražané, se posunul o rok, na podzim příštího roku.

„Mělo by zde vzniknout volnočasové centrum pro severní část metropole,“ popisuje stavbu radní Aleksandra Udženija. Letos utratil magistrát za dostavbu areálu 150 milionů korun a radní počítá s tím, že další miliony letos ještě na stavbu uvolní. Hodně peněz pro dokončení spolkne rozlehlý areál i příští rok. Ty jsou podle radní v rozpočtu na příští rok už připravené.

Bazén za 700 milionů

Celkem vyjde stavba areálu Prahu skoro na tři čtvrtě miliardy korun. „Bude to teprve druhý krytý padesátimetrový bazén v Praze,“ vysvětluje Jiří Bažata, ředitel divize SMP, stavební společnosti, která má areál dokončit. Po dokončení bude mít bazén kapacitu tři tisíce lidí.

Kromě velkého bazénu s osmi drahami, vhodného i pro pořádání závodů, zde postupně vyroste i malý výcvikový bazén, dva tobogany, relaxační bazén whirlpool, dětský bazén a spousta dalších atrakcí. Součástí areálu bude i restaurace, fitness centrum nebo bowlingové dráhy.

Ke stavbě bazénu patří i rozsáhlé úpravy okolí. Vede k němu nový přivaděč vody, u areálu vyroste i nová křižovatka, které umožní snazší odbočení z Čimické ulice. „Rozšíříme dnešní malou křižovatku a na místě budou také semafory,“ popisuje Bažata.

Odbočka z křižovatky přivede auta rovnou na parkoviště s kapacitou 270 míst. „Dříve tu byla stará cihelna, pak skládka,“ vysvětluje Bažata důvod rozsáhlých úprav v okolí. Areál Šutka tak vlastně vyrostl na stavební suti, kterou do opuštěné cihelny léta zavážela nákladní auta ze stavby okolních sídlišť.

Nebezpečné místo

Ještě loni tam byla jen průchozí konstrukce zarostlá zelení, která byla územím bezdomovců. Nehlídaný areál byl i místem, kde záchranáři hledali ztracenou Aničku. Ta bydlela jen pár set metrů od staveniště.
Část rozlehlého areálu dnes využívají stavaři pro dočasné uskladnění kamenů z rekonstruovaného Karlova mostu a jejich následné odborné zkoumání.

Peníze na dostavbu areálu došly magistrátu opět počátkem května. Přesto jsou poslední prostavěné miliony na Šutce vidět. „Asi hlavní změna, která tady je, že je dokončená část fasády. Už je postavená i tribuna, hotová je většina instalací, rozvody kabelů, elektroinstalace. Většina zařízení pro bazén už je připravená,“ líčí Bažata.

Plány na výstavbu plaveckého areálu na Šutce existují už déle než čtvrt století. „Na konec osmdesátých let dvacátého století byla v plánu oprava bazénu v Podolí a Šutka ho měla nahradit,“ vysvětluje okolnosti vzniku projektu na bazén Šutka Pavel Kameník ze společnosti SMP.

Problém? Restituce

Postup prací byl stále pomalejší a pomalejší, až se v roce 1993 stavba úplně zastavila. Další komplikací kromě chybějících peněz byly nejasné majetkové poměry. O část parcel totiž požádali prostřednictvím restituce původní majitelé. Soud trval řadu let a o pozemky nakonec město přišlo.

V roce 2001 se zastupitelé rozhodli pozemky vykoupit, ale vzhledem k vysoké ceně za dostavbu bylo o dokončení bazénu definitivně rozhodnuto teprve v roce 2007. Když se pak za éry primátora Pavla Béma v Praze nahlas mluvilo o možnosti uspořádat letní olympijské hry, rozestavěný areál figuroval v některých plánech jako jedno ze sportovišť, kde by se mohly konat závody.

V roce 2007 vedení města vypsalo výběrové řízení na dostavbu plaveckého areálu Šutka a následně v roce 2008 objednalo projekční práce. Po znovuzískání územního rozhodnutí a stavebního povolení zahájil vítěz výběrového řízení, sdružení Areál Šutka, které tvoří společnosti SMP CZ a CL EVANS, stavební práce.

Snaha o prodej

Magistrát se několikrát pokusil rozestavěný plavecký areál i prodat. Poprvé to magistrát zkusil v první polovině devadesátých let, podruhé na přelomu let 2001 a 2002 a naposledy v roce 2005. Rozlehlý areál pomalu se měnící v ruinu ale nikdo koupit nechtěl.

Bez kladného výsledku skončily i prezentace tohoto rozestavěného projektu na veletrhu nemovitostí ve Francii v Cannes.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video