Diplomatickou čtvrť v Troji koupil za 400 milionů spolumajitel Primy | E15.cz

Diplomatickou čtvrť v Troji koupil za 400 milionů spolumajitel Primy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Diplomatickou čtvrť v pražské Troji koupila za 395 milionů korun firma Magic Carpet, která ve středu podepsala smlouvu s ministerstvem zahraničí. Magic Carpet stoprocentně vlastní společnost GES Real, která patří nizozemské společnosti GES Holding. Tu ovládá spolumajitel Primy, podnikatel Ivan Zach.

Podle předsedy představenstva GES Real Petra Babulíka by se diplomatická čtvrť měla po celkové rekonstrukci přeměnit na luxusní rezidenční bydlení. Naznačil například, že z komplexu například zmizí typické mřížoví. „Navzdory všem rizikům byl projekt vyhodnocen z hlediska lokality jako velmi zajímavý. Po získání všech potřebných povolení, což zabere ještě několik měsíců, bychom komplex chtěli do roka revitalizovat,“ dodal Babulík s tím, že půjde o standardní developerský projekt.

O lukrativní nemovitosti původně mělo zájem ve veřejné soutěži 15 firem. Nabídku však nakonec předložila jen Zachova firma, která za celý komplex zaplatila 395,1 milionu korun, tedy minimální požadovanou cenu ministerstva zahraničí. Účast jen jedné firmy v soutěži kritizovala opoziční ČSSD, která proto po ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) neúspěšně žádala zrušení soutěže. Podobné výhrady měla i protikorupční organizace Transparency International.

Objekty nabídl k prodeji Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva. Důvodem je prý jejich finančně neúnosná a neefektivní údržba. O komplex neměly zájem ostatní státní instituce, proto jej mohli koupit soukromníci. S prodejem souhlasila vláda. Diplomatický servis v minulosti nabízel k pronájmu například apartmány o velikosti od 176 do 260 čtverečních metrů. Součástí některých apartmánů jsou krby, terasy a zimní zahrady. Byty, které jsou umístěny v přízemí, mají předzahrádky. Komplex obytných domů v klidném rezidenčním prostředí je dílem architektů Jana Bočana a Zdeňka Rothbauera. V budovách měly sídlo například afghánský a palestinský zastupitelský úřad. Bydleli tam zaměstnanci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). V roce 2002 domy poškodila povodeň, škoda činila kolem 40 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video