Dopady krize v Ústí nad Labem: ubyla práce, lidé hledají levné zboží a slevy

Sedmička sondovala, jestli na obyvatele Ústí nad Labem dopadla hospodářská krize a jak jim mění život.

Hospodářská krize není na Ústecku zatím moc patrná. První propouštění je ohlášené na konec roku, lidé šetří na autech, ale ne na jídle.

Práce

Bolestný krok s názvem propouštění zaměstnanců učinila na Ústecku jako vůbec první ústecká Spolchemie. Dostala se do špatné situace kvůli krizi a po analýze bylo jasné, že, má-li se firma vyhnout úpadku a zachránit práci pro stovky lidí, musí obětovat rezervy.
Do konce roku tedy Spolchemie zruší dvě stovky ze současných 950 pracovních míst. „Jde to napříč provozy i kancelářemi,“ konstatuje Zdeněk Rytíř ze Spolchemie. Každý propuštěný zaměstnanec dostane minimálně tříměsíční odstupné a ti, kteří ve firmě pracují delší dobu, mají nárok na odstupné větší.
Odbory s vedením firmy o propouštění jednají. Podle informace jejich předsedy Ladislava Holuba se letos propouštění dotkne asi 160 lidí.
Krize má ještě jeden zásadní dopad na Spolchemii. Kvůli nedostaku peněz nestihne do roku 2012 postavit membránovou elektrolýzu na výrobu chlóru. Současná výroba užívá jedovatou rtuť a firmu kvůli tomu opakovaně kritizují ekologové.
Na ústeckém úřadu se na propouštění z chemičky připravují. „Původně jsme počítali, že nám do evidence přibude více než dvě stě čtyřicet lidí. Nakonec se ukázalo, že jich bude něco kolem stovky,“ říká Hana Drncová z ústeckého úřadu práce.
Firma požádala úředníky o dodání formulářů pro maximálně stovku lidí. „I tak pro propuštěné ze Spolchemie vyčleníme čas na zaevidování v jinak mimoúředních hodinách,“ řekla Drncová. Pokud budou mít propuštění zájem o rekvalifikační kurzy, úřad práce je zorganizuje nebo zájemce zařadí do těch, které budou otevřené.
Krize se ale projevuje zřetelně na nabídce práce. Ta totiž není. „Evidujeme asi čtyři stovky volných pracovních míst, to je o polovinu méně než ve stejnou dobu loni,“ dodala Drncová.

Kultura

Oproti skeptickým předpovědím ekonomů, že krize bude dál narůstat, lidé neztratili chuť o umění a zábavu. „Na představení chodí rozhodně víc diváků než v minulých letech,“ konstatoval ředitel Činoherního klubu v Ústí Jaroslav Achab Haidler. Podle něj se hospodářská krize v divadle zatím neprojevuje. „Důvodem je repertoár, který návštěvníky přitahuje a vstupné, které máme stále stejné a nemuseli jsme ho zvyšovat,“ doplnil Haidler.
Podobný názor zastává také tisková mluvčí Severočeského divadla opery a baletu Alena Vaicová. „Současná ekonomická krize nemá zatím na návštěvnost divadla velký vliv. Ve srovnání s minulými roky naopak přibývá i mladých diváků,“ sdělila Vaicová. Podle ní je velký zájem o muzikály nebo taneční představení, z nichž divadlo uvedlo například Café Aussig, Cikánské kořeny/í nebo Edith - vrabčák z předměstí.
Ani v ústeckém kině Biograf u Františka neupadá zájem o filmy. „Krize v návštěvnosti se u nás neprojevila. Na průměrné komerční snímky k nám diváci rozhodně nechodí,“ míní ředitel kina František Šmahel.

Cestování

Nízký zájem lidí o zájezdy nezaznamenaly ani cestovní kanceláře. „Zájem je stejný jako v minulých letech,“ řekla ředitelka Bohemia Reisen Hana Čechová. Letos například mnohem víc klientů než loni dalo přednost zájezdům na poslední chvíli, které jsou pro ně levnější. „Stejný trend mi potvrdili i majitelé cestovních kanceláří z jiných krajů,“ podotkla Čechová.

Úředníci

Ústí nad Labem bude mít v roce 2010 kvůli ekonomické krizi rozpočet chudší o celou pětinu. Proto zruší třiadvacet tabulkových míst pro úředníky a smouvy uzavřené na dobu určitou k 31. 12. 2009 už neobnoví. Stejně tak pracovní poměry ve zkušební době. „Celkem tak z magistrátu odejde čtyřiatřicet lidí a město na tom ročně ušetří osm a půl milionu korun,“ shrnula tisková mluvčí Ivana Solničková.
Platů úředníků ani dalších výhod jako ošatného nebo stravenek se úspory nedotknou. Svým příspěvkovým organizacím (školám, službám, muzeu a dalším) ale město zkrátí dotace o téměř pětinu.
Šetřit musí i městská policie. Zatím ale není jasné, jestli sníží počty strážníků nebo jiné výdaje. „Uvidíme v prosinci po projednání rozpočtu,“ řekl ředitel ústeckých strážníků Pavel Bakule.

Sport

Dopady krize ještě nepocítili provozovatelé sportovních klubů a fitness center.
„I když je tento způsob podnikání spíš bojem o přežití, neřekla bych, že by k nám chodilo méně lidí,“ uvedla ředitelka Regen klubu Jana Ottová. Například na víkendových akcích pro ženy zaznamenali dokonce mírný nárůst zájemkyň o sportovní vyžití. „Myslím si, že je to dané i cenami, které jsou v Ústí za stejné služby daleko nižší než v jiných městech,“ míní Ottová.

Auta

Automobilový průmysl zasáhla krize ze všech odvětví nejvíc, což se projevilo i na prodeji nových vozů. „Celkově lidé méně kupují auta. Jako nový dealer máme samozřejmě nárůst, ale více je to znát u dobře zavedených prodejců, kteří měli velké prodejní plány, které nyní nerealizují,“ sdělil Daniel Belák z Toyoty Louwman v Ústí nad Labem.

Potraviny

Méně jídla a levnější potraviny nakupují v důsledku krize Ústečané. „Kupuji míň jídla, hledám levnější potraviny, nekupuji sladkosti ani balené pití. Musím vyjít s tisícovkou na týden pro tři lidi,“ vypočítává Jana Komňacká. Naproti tomu manželé Hnykovi utratí za potraviny měsíčně skoro sedm tisíc korun. „Za tu částku se toho snažím nakoupit co nejvíc. Nejsem líná prostudovat letáky a pak objíždím obchody podle toho, co ze zlevněných nebo akčních nabídek zrovna potřebuji,“ říká Jana Hnyková.
Největší obchody v Ústí nad Labem, Tesco a Globus, se shodují, že lidé nakupují potraviny i další sortiment za stejné peníze jako před krizí. Pokles tržeb ani jeden z řetězců nezaznamenal. „Zákazníci kupují, víc využívají akce a jsou citlivější na cenu. Proto zařazujeme do akčních nabídek až o deset procent zboží víc a slevy jsme prohloubili až na polovinu,“ říká Eva Karasová z Teska. Krize přivála k regálům s akční nabídkou o čtvrtinu víc zákazníků.