Drobní kolibříci pískají peřím | E15.cz

Drobní kolibříci pískají peřím

Kolibřík
Kolibřík
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Americký kolibřík používá k získání obdivu samiček střemhlavý let provázený záhadným zvukem.

Samci kolibříka kalypty růžovohlavé (Calypte anna) jsou na první pohled nápadní šarlatově zbarveným peřím na hlavě. Při námluvách podnikají střemhlavé lety, při kterých dosahují špičkových rychlostí. Jejich vibrující peří přitom vydává silný pískavý zvuk.

Nebeská koza

Nejeden pták vydává za letu zvuky peřím. Nejde jen o pouhé „šumění perutí“. Z našich opeřenců se umí pěkně nahlas ozvat bekasina otavní. Během námluv podniká samec vzdušné manévry, při kterých se mu rozechvívají ocasní pera. Vzniká tak mečivý zvuk, pro který se bekasíně lidově říká „nebeská koza“.

Kolibříci

Maličký kolibřík kalypta růžovohlavá si vede podobně. Součástí složitých námluv je i „letecká akrobacie“, při které se sameček spouští do střemhlavého letu. Dosahuje rychlosti přes 20 metrů za sekundu. Přitom vydává krátký ostrý zvuk. Jakési písknutí.

Vědci byli dlouho přesvědčeni, že se kolibřík ozývá stejně jako většina jiných ptáků hrdlem a zpěvným orgánem zvaným syrinx. Detailní analýzy však prokázaly, že hlasové ústrojí kolibříka není na vyluzování tak silného zvuku dimenzováno. Pták musí hvízdat jinak. Ale jak?

Ocas jako hudební nástroj

Vědcům pod vedením Richarda Pruma z Yalle University pomohla kamera snímající obraz vysokou rychlostí. Na takto pořízených záběrech se ukázalo, že samec před písknutím na krátkou chviličku roztáhne ocasní pera. Kolibřík podobně jako naše bekasina vyluzuje zvuk vibracemi ocasních per. Nemusí se k tomu nijak namáhat. Jak ukázaly pokusy ve větrném tunelu, když dosáhne proud vzduchu rychlosti v rozmezí od 7 do 20 metrů za sekundu, dochází u per z okraje kolibříkova ocasu zcela samovolně k prudké vibraci. Ta je zdrojem zvuku, jímž na sebe samec upozorňuje během svatebního letu.

Let kolibříka vyluzující pískavý zvuk

Kolibřík využívá jako hudební nástroj celý ocas. Další pera vibrují a vyluzují zvuky v důsledku rezonance. Například pera ze středu ocasu jsou uvedena do druhotné vibrace chvěním okrajovými pery. Vibrací středových per však vzniká ještě silnější zvuk než rozechvěním per z okraje ocasu.

Výsledky výzkumu hvízdání per samců kalypty růžovohlavé zveřejnil přední vědecký časopis Science.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video