Existuje nemoc z větrníků? Australané opět financují kontroverzní výzkum | E15.cz

Existuje nemoc z větrníků? Australané opět financují kontroverzní výzkum

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Hahaheditor12667, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Australské úřady nedávno schválily grant v celkové výši zhruba padesáti milionů korun na zjištění toho, zda jsou lidé žijící v blízkosti větrných více ohroženi motolicemi, bolestmi hlavy, nespavostí či podrážděností. Takovému vlivu větrných elektráren na lidské tělo se říká ‚syndrom větrných turbín‘ (SVT) a podle několika studií z posledních let de-facto neexistuje. Australské úřady jsou však přesvědčeny, že je potřeba to ještě jednou prověřit.

SVT dlouhá léta používali odpůrci stavby větrných elektráren při obhajobě svých negativních stanovisek. Odvolávali se na „zkušenosti a zdravotní stav lidí žijících v blízkosti větrných farem“. Ti prý často trpí bolestmi hlavy, poruchami srdečního rytmu, nespavostí, podrážděností. Už v roce 2012 však například Rada pro ochranu životního prostředí (MDEP) ve státě Massachusetts prošetřila jeho podstatu se závěrem, že SVT jednoduše neexituje.

Obdobných výsledků se dobraly další studie a samotná australská Národní rada pro výzkum ve zdravotnictví a medicíně (NHMRC) již předloni financovala výzkum, který existenci SVT rovněž nepotvrdil. NHMRC však i přesto letos opět zadala grant na studii s totožným záměrem, za což si vysloužila v tamních médiích kritiku.

Za zmínku stojí hlavně fakt, že symptomy existence takzvaného SVT jsou registrovány lidmi v podstatě výhradně z anglicky hovořících zemí – USA, Austrálie a Velké Británie. Lidé z Německa, Dánska či Španělska žádné problémy neevidují. Portál Abc.net upozornil také na fakt, že NHMRC ročně schválí pouze kolem 15 procent žádostí o výzkum, přičemž za poslední tři roky je to již podruhé, co takový typ bádání „prošel“.

NHMRC hájí udělený grant tím, že prý půjde o „vysoce kvalitní laboratorní výzkum“, který eliminuje veškeré pochybnosti o existenci či neexistenci SVT. „Vědecká otázka tu stále existuje a má význam se tímto tématem zabývat,“ uvedl pro Australian Journal of Pharmacy Ron Grunstein, který se podílel na doporučení tento výzkum financovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video