Filozofická fakulta se nestěhuje | E15.cz

Filozofická fakulta se nestěhuje

Filozofická fakulta zůstane v centru. Rektorát už netrvá na jejím stěhování.

Snad každý otočí při slově stěhování oči v sloup. Na Filozofické fakultě Západočeské univerzity se ale kvůli tomu neprotáčely jen oči, tam za takové plány rovnou padaly hlavy. Odpůrci přesunu si teď ale mohou oddechnout, „filda“ zůstane tam, kde je. Původní záměr, podle kterého se měla fakulta přestěhovat do budovy bývalého ředitelství Škodovky v Tylově ulici, není již podle rektora Josefa Průši aktuální, i když jej stále považuje za přínosný. Rektorát chtěl v létě společně s bývalým děkanem Cabadou fakultu přesunout. Akademický senát fakulty se vzbouřil a Cabadu odvolal. Naopak nový děkan Pavel Vařeka přesun od začátku odmítal.

Odpůrcům vadí prostředí bývalé industriální zóny a také nesrovnalosti, které se v souvislosti s prodejem objevily. Například to, že budovu už předtím odmítl plzeňský magistrát nebo spekulace o „nadstandardních“ vztazích některých lidí z rektorátu se škodováckým managementem. Přesto vedení univerzity budovu za 180 milionů koupilo, dalších třicet budou stát opravy. Může se sem přestěhovat Fakulta zdravotnických studií, která už zájem potvrdila. Nejobsazenější katedry filozofické fakulty zůstanou pořád v centru města.

Staré budovy opravíme

Vedení univerzity se postará o nejnutnější opravy. „Výše investic bude záležet na dotacích,“ říká rektor. Katedry sociologie, politologie a mezinárodních vztahů budou dále sídlit v prostorách Avalon Business Centra, které má fakulta pronajaté ještě na tři a půl roku. Kde budou potom, není jasné. Vařeka je s rozhodnutím nadřízených spokojený.

„Obávám se, že myšlenka na stěhování se může vrátit,“ myslí si. Bývalý děkan Cabada by ani dnes svůj názor nezměnil. „Projekt jsem považoval za rozumný. Stěhování ale nemělo podporu většiny klíčových hráčů na fakultě. Dále je považuji za správné,“ říká.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!