Freeskiing na lyžích s vlaštovčím ocasem | E15.cz

Freeskiing na lyžích s vlaštovčím ocasem

Šárka Heřmánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Freestyle lyžování a snowboarding jsou mladé sporty. Své oblíbence si našly už i v Táboře.

Freestyle lyžování je v Táboře neznámý sport. Nejbližší hory jsou vzdálené přes sto kilometrů a chybí tu i vhodné podmínky pro jeho rozvoj. Přesto se najdou lidé, kterým stojí za to, cestovat každý víkend za sněhem. Chtějí totiž dělat to, co je baví. Z okolí Tábora patří mezi nejlepší ve freestyle lyžování Martin Janda.

Věnujete se sportu zvanému freeskiing. Co to vlastně znamená a jak jste se k tomuto sportu dostal?

Jedná se o určitý druh lyžování. Je to jízda ve snowparcích, kde se skáčou velké skoky a jibbují všelijaká zábradlí. Někdy také nechám strach doma a jdu si užít volného sněhu mimo sjezdovky. Tomu se říká freeride. Poprvé jsem to viděl náhodou někde na internetu. V jednom skicentru měli ojeté lyže se zahnutou patkou, tak jsem si je pořídil a začal to pomalu zkoušet.

Co si může člověk představit pod pojmem jibbování zábradlí?

Jibbing je klouzání po čemkoliv. Po železném zábradlí, betonových zídkách, dřevěných překážkách. Po všem, na co si troufnete. Na závodech jsou železná zábradlí několika typů, které se v průběhu dne mění. Jezdci mají možnost předvést více triků a ukázat svou kreativitu.

Říkáte, že než vyrazíte na freeride, necháte strach doma. Znamená to, že je v něčem nebezpečnější?

Musíte strach překonat. Třeba když se jezdí v lese nebo na otevřených svazích, kde se skáčou různé skalky. A taky tam hrozí lavinové nebezpečí.

Na freeskiing jsou potřeba nějaké speciální lyže?

Jezdí se na odlišných lyžích. Záleží na tom, po čem a kudy chcete jezdit. Také je to na volbě každého jezdce, záleží, co mu vyhovuje. Lyže mají zahnuté konce a bývají na patce delší než lyže normální. Někdy je vázání umístěné přímo uprostřed lyže. Mají také silnější hrany. Pro jízdu ve volném sněhu se dělají lyže, které jsou pod vázáním o dost širší než klasické. Některé jsou prohnuté jako banán, nebo mají patky jako vlaštovčí ocas. To vše, aby se dobře plulo prašanem.

Jaké jsou podmínky pro tento sport v Čechách a v zahraničí? Je v tom velký rozdíl?

V Čechách záleží na tom, kam přijedete a jestli jedete na nějakou velkou akci. Tam bývá dobrá trať. Ale s Rakouskem se moc rovnat nemůžeme. Snowparky jsou větší, denně se upravují a také mají větší zásoby sněhu.

Kdyby chtěl začátečník zkusit jízdu ve snowparku, co mu doporučíte?

V dnešní době jsou k dispozici různé freestyle kempy, které se specializují na jízdu ve snowparku. Lepší je si v lyžařské škole zaplatit instruktora na freestyle.

Freeskier Martin Janda

Narodil se 23. července 1988. Studuje první ročník elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Zvítězil na několika lokálních závodech, současně pořádá závody ve freestyle lyžování a freestyle snowboardingu.

Autor: Šárka Heřmánková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.