Hip hop. Protest z ostravských ulic

Ostravský hip hop. To je další subkultura, kterou čtenářům představuje týdeník Sedmička.

Hip hop vznikl na začátku sedmdesátých let minulého století v černošských čtvrtích New Yorku a rozšířil se do celého světa. Ostravskou scénu představí devatenáctiletý student Střední školy teleinformatiky v Porubě a lídr kapely Silesia Side Jiří Vrobel.
„Toužíme dělat rap, jak si to přeje srdce. Plnit si své sny. Život z ulice nic nezastaví,“ zpívá Vrobel na zatím jediném albu skupiny Silesia Side.

Troufnete si vyznavače hip hopu nějak popsat? Většinou jde o lidi, kteří se nebojí komunikovat, rádi říkají svůj názor. Nebojí se říct něco na plnou hubu, když se jim něco nelíbí.

Dokážete odhadnout, kolik vyznavačů hip hopu je v Ostravě? To je strašně těžká otázka. Možná pět tisíc. Ale to je jen odhad. Nejsme žádná organizace, která by si vedla počty členů.

Kdy jste poprvé uslyšel hip hop? Poslouchám ho odmala, to znamená od nějakých dvanácti let. Nejdřív klasický americký hip hop, pak přišla na řadu česká a také ostravská scéna. Ta mne hodně inspirovala. No a pak jsme se ve škole potkali s Martinem Prokůpkem. Padli jsme si do noty a založili Silesia Side.

A čím vás rap oslovil? Je to prostředek, jak sdělit svůj názor a jak sdílet spolu s fanoušky náš svět. Žijeme i s posluchači v Ostravě, a když o městě zpíváme, publikum moc dobře ví, o čem je zrovna řeč. A podle toho také živě reaguje. Baví nás skládat slova do rýmů a vytvářet různé metafory.

Představte svou skupinu Silesia Side. Ve skupině jsme dva, já a Martin Prokůpek. Kapelu jsme založili koncem roku 2008. Silesia znamená Slezsko a Side je strana. Tedy Slezská strana. Názvem jsme se přihlásili ke Slezsku. Je to logické, žijeme přece v Ostravě.
Ve vašich písních zmiňujete Ostravu možná až překvapivě často. Jste takoví patrioti, nebo je ve světě hip hopu běžné, že rappeři opěvují své město?
Je to běžná věc. Každý rapper chce své město představit ostatním. Má ho rád a staví se za něj.

O čem jsou texty na vašem CD? Desku jsme nazvali Nevinná rapoluce. Zpíváme o tom, proč děláme rap, a že Ostrava a její rappeři zasluhují podporu. Máme ale také píseň i o jídle nebo příběhy, které se dějí v noci v ostravských ulicích. Nechybí drogy nebo třeba ostravské prostitutky.

Kdo je autorem textů? Na to existuje velmi jednoduché vysvětlení. Kdo zrovna rapuje, ten je zároveň i autorem těch slov. Rappeři si své texty skládají každý za sebe.

Je váš rap něčím jiný tím, že je z Ostravy? Rozdíly nejsou velké, ale jsou. Například když mluvíme krátce, krátce i rapujeme. Lidé mimo Ostravu nám říkají, že od nás občas slyší slova, která jinde neslyšeli.

Která to jsou? Tedy ta z těch publikovatelných… Třeba robit.

Jak často hrajete? Zpočátku jsme hrávali poměrně málo, ale nyní se vzrůstajícím zájmem publika máme koncerty stále častěji. Někdy vystupujeme i dvakrát měsíčně. Většinou v Ostravě, Havířově nebo okolí. Těší nás reakce fanoušků. Je skvělé, jak naše texty znají a jak je zpívají s námi.

Kde je možné vaši hudbu slyšet? Na serveru bandzone.cz. Denně máme na našich stránkách zhruba stovku přístupů. A je skvělé, že sledovanost stále roste. Za necelý rok si nás na Bandzone našlo už tři tisíce posluchačů.