Hrabalův Automat Svět mizí ze světa | E15.cz

Hrabalův Automat Svět mizí ze světa

Týdeník Sedmička zahajuje seriál o sedmi jizvách neboli sedmi chátrajících památkách Prahy.

V nechtěný pomník Bohumila Hrabala se mění libeňský Palác Svět. Možná by se pábiteli líbily vlhké fleky připomínající pestrobarevné mapy či krajkoví, které do železných nosníků vykousla koroze. Snad i puklina, která rozpůlila fasádu domu. Zatímco nový svět vzniká uvnitř chátrajícího Světa, svět Hrabalových hrdinů ze staré Libně nenávratně mizí.

Symbol nové Libně

Mohutný komplex domu s restaurací, barem a kinem se měl stát centrem nově budované čtvrti. Palác se ale dnes rozpadá před očima a poslední ránu mu zasadila povodeň z roku 2002. Neodvratný demoliční výměr se podařilo zastavit až vyhlášením objektu památkou.

Navzdory nepříliš šťastné privatizaci má budova majitele. Už jedenáct let patří italské společnosti Crispino sídlící v daňovém ráji. Ta představila své poslední plány obyvatelům, radním i památkářům před třemi lety. Plán počítá s otevřením kavárny pojmenované po Bohumilu Hrabalovi, vznikem nových obchodních prostor a zachováním bytů. Jen obnovení biografu v podzemí se nekoná, jelikož jediným řešením narušené statiky domu je zasypání druhého suterénu.

Investor slíbil přistoupit na podmínky památkářů. „Je třeba obnovit původní fasády, obklady, ale i další detaily, třeba charakteristický globus v průčelí,“ vysvětluje ředitel Národního památkového ústavu v Praze Michael Zachař. Přes všechny plány investora ale Svět chátrá dál.

Voda zatopila kino

Původní osadu Libeň tvořil zámek, letní sídlo pražských primátorů a „druhé“ pražské židovské ghetto, do kterého za pogromů a doby panovnické nepřízně prchali pražští Židé z Josefova. V Libni ale byla i řada hospodářských usedlostí. Jedna taková patřila Ladislavu Světovi, který se rozhodl postavit na jejím místě moderní dům, který nese jeho jméno.

Poprvé zažádal o povolení stavby činžovního pětipatrového domu s kinem, restaurací – slavným Automatem Svět, kavárnou a terasou v roce 1928.

Se stavbou ale byly potíže ještě dříve, než se vůbec začalo stavět. V hlavě pana Světa uzrál na svou dobu poněkud megalomanský projekt.

Prvním problémem bylo, že parcela patřící k jeho usedlosti jen přibližně odpovídala stavebnímu záměru a bylo třeba provést přeparcelaci.

Mnohem větší komplikace představovala spodní voda, která ohrožovala suterén, kde mělo být rozlehlé kino. Voda kinosál poprvé zatopila už při stavbě. Suterénu nakonec nepomohla ani olověná vana, která chrání základy budovy.

„Při otevření biografu Svět se hrála Potopa. Zatímco na plátně pršelo, jen se lilo, suterén byl náhle pod hladinou. Diváci byli po kolena ve vltavské vodě, ale film se dohrál až do konce,“ vzpomínal na událost Bohumil Hrabal.

Sen Ladislava Světa se ale nikdy nesplnil. Po válce čekaly dům těžké časy. Z kina Svět byla Dukla a upadal i automat, „v němž mnozí rádi popíjeli pivo a dívali se na uklízečky,“ jak napsal druhý z libeňských pábitelů Vladimír Boudník. Tečkou byla privatizace a povodeň. Světův sen se tak plní až nyní, když v Libni rostou nové skleněné paláce.

Příště čtěte o Gočárových domcích v Troji

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!