Hříšní lidé Opavy: vraždy, drogy za volantem i obrovský požár

Vražda sekyrou, požár za stovky milionů či nehoda pod vlivem drog. Největší opavské zločiny za posledních deset let.

Podle policejních statistik je Opava klidným maloměstem a závažné zločiny jsou výjimkou. Ani slezské metropoli se však nevyhýbají. Za posledních deset let policisté řešili například obrovský požár za stovky milionů i vraždy. A právě případ ohně na vysvětlení pořád čeká.

Plameny až k nebi

Obrovskou záři nad obzorem si z prvního dne roku 2001 pamatují obyvatelé Kateřinek. „Byly to obrovské plameny. Hořelo večer, takže v té tmě to zářilo hodně do dálky,“ popisuje Pavel Nejedlý. Hořel supermarket OBI.
Hasiči se s ohněm potýkali tři dny. Těsně po jejich příjezdu to přitom nevypadalo na takovou katastrofu. „Budova nemá okna a po příjezdu nic nenasvědčovalo tomu, že uvnitř hoří. Až prohořelo odvětrávání, začaly šlehat plameny ven a teprve pak jsme viděli, jak je to vážné,“ líčí šéf opavských hasičů Břetislav Janošek. Oheň se rychle šířil. Začal v místě, kde bylo dřevo a zábavní pyrotechnika. V sedm večer se propadla střecha. „Konstrukce začala padat, a proto jsme dovnitř nemohli. Do pláště jsme vyřezali otvory, ale hala je velká a hadice nedostříkly na celou plochu. Po zřícení střechy po ní navíc voda stékala a nedostala se k hořícím částem pod ní,“ vzpomíná Janošek, pro kterého byl den požáru prvním dnem ve funkci šéfa opavských hasičů.
Podle vyšetřovatele Karla Petrušky stál za požárem žhář. Potvrdily to i expertizy zveřejněné o tři měsíce později. Případ je však stále otevřený a viník stále uniká. Škoda dosáhla 180 milionů.

Mrtvý na nádraží

Když lidé začali v pondělí 23. května 2005 kolem šesté ráno chodit na východní nádraží do práce, spatřili otřesný obrázek. Na nákladové rampě ležel mrtvý bezdomovec, nad kterým klečel jeho zraněný známý. Na toho také jako na prvního padla vina za kamarádovu smrt. Ještě týž den večer však policie zatkla tři mladíky.
Po jejich výslechu bylo jasné, že za smrtí bezdomovce stojí oni. „Usvědčily je výpovědi i důkazy,“ uvedla mluvčí Soňa Štětínská.
Do dvou bezdomovců se pustili pro zábavu. Chtěli je zbít, protože jeden z bezdomovců prý ukradl peníze jejich kamarádce. Pustili se do obou mužů dlažebními kostkami i dřevěným kůlem. Kdyby potom zavolali pomoc, mohli přežít oba napadení.
„Bylo zjevné, že je to bavilo. Obžalovaní se u toho smáli. Je to absolutní arogance a neuvěřitelná lhostejnost k lidskému životu,“ uvedl soudce olomouckého Vrchního soudu Milan Kaderka. V případu se odvolala jen obhajoba, takže trest nemohl zvýšit. Za vraždu mladíci dostali dvanáct a třináct let vězení.
„Strašně dlouho tím lidé žili. Někteří dokonce zakázali dětem používat zkratku přes nákladový prostor nádraží. Podivné existence se tam scházejí dodnes, je to nepříjemné,“ popisuje atmosféru Lydie Petrová, která bydlí ve vedlejší ulici.

Vražda matky

Rodinnou tragédií skončil vztah matky a syna z Kateřinek. Jedenadvacetiletý Marek Homola udeřil svou matku třináctkrát sekerou do hlavy. Pak ji zabalil do deky, prostěradla a igelitu a schoval do úložného prostoru své postele. Byt vytřel a všechno uklidil. „Vrátila jsem se domů a bylo mi divné, že je vytřeno. Myslela jsem, že tam vylil guláš, který byl k obědu,“ vysvětlila u soudu sestra Lucie. Stopy krve v bytě našli až policejní experti.
Homola v noci tělo hodil do kanálu před domem. To vzbudilo i jeho sestru. „Ptala jsem se, co se děje, a on, ať spím. Šla jsem se pak podívat na chodbu a přes kukátko jsem viděla, jak něco dává do výtahu,“ uvedla jeho sestra do policejního protokolu. Několik dní se Homola choval jakoby nic. Tělo našli policisté poté, co jeho otec začal manželku pohřešovat.
Teď je Marek Homola ve věznici, soud jej tam poslal na třináct let. Když u soudu vypovídal, jak matku zabil, plakal. „Znali jsme ho už jako malého kluka. Je to hrozné, co se stalo. Uvědomili jsme si, že i když je okolo spousta lidí, může se stát cokoliv a nikdo nepomůže,“ míní obyvatelka Kateřinek Petra Schulzová.
Homolovi už v paneláku na Černé ulici nebydlí.
Po nehodě nezastavil

Dopravní nehodu na Nákladní ulici mají Opavané ještě v čerstvé paměti. V prosinci loňského roku tam opilý a zfetovaný řidič srazil na přechodu matku a jejího sedmiletého syna. A bez zastavení ujel. Žena zemřela, chlapec musel s těžkými poraněními do nemocnice.
V autě jeli tři lidé, dva muži a jedna žena. Řídil čtyřiatřicetiletý Radek Uli a jel rychleji, než směl. Lékaři mu po nehodě navíc v krvi vedle alkoholu prokázali i pervitin. „Po nehodě zaparkovali auto do garáže a odešli ke spolujezdci,“ popisuje mluvčí opavské policie René Černohorský.
Najít viníka bylo pro vyšetřovatele otázkou několika desítek minut. Jeden ze svědků si zapamatoval poznávací značku auta, které ženu a její dítě srazilo. „Auto patřilo jeho družce. Když jsme za ní zašli, řekla nám, že by její přítel mohl být u kamaráda. Tam jsme ho našli, kamarád byl spolujezdec z auta,“ popisuje vyšetřovatel Zdeněk Novák.
Policisté Uliho našli zhruba do hodiny po nehodě. Než jej mohli vyslechnout, musel vystřízlivět. Teprve druhý den byl schopen vypovídat. „Nic nepopíral, přiznal se k nehodě a nebránil se ani množství alkoholu. Také spolujezdci vypovídali to samé,“ dodává Novák.
Uli ale tvrdil, že pervitin si vzal až po nehodě. Policejní propočty a expertizy ho usvědčily ze lži. A jak obviněný líčil nehodu? „Projel jsem křižovatkou a pak jsem jen uslyšel ránu. Měl jsem pocit, že jsem někoho srazil. Kamarád trval na tom, abych jel dál,“ popsal Uli.
Soud mu vyměřil čtyři a půl roku za mřížemi. Osm let si nesmí sednout za volant.