Jak hacknout PC bez připojení k internetu? Přes větrák | E15.cz

Jak hacknout PC bez připojení k internetu? Přes větrák

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Solomon203, CC BY-SA 3.0, wiki

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Říká se, že nejlepší ochranou počítačových dat před ukradením hackery je jednoduchý fyzický úkon – vytažení internetového kabelu. Podle inženýrů z izraelské Ben-Gurionovy univerzity v Negevu však dnes už ani to nestačí. Nedávno představili způsob, jak z počítače vytáhnout data prostřednictvím větráku.

Aby zmíněný izraelský datový hack mohl fungovat, musí útočník splnit dvě podmínky – do napadeného počítače nahrát speciální malware Fansmitter a v okolí tohoto počítače umístit štěnici, mobil či jakékoliv jiné zařízení schopné zaznamenávat zvuk.

Speciálně napsaný malware totiž v počítači nalezená data a je ztvárňující jedničky a nuly převede do různých rychlostí otáček větráku, který chladí procesor počítače. Pomalejší či rychlejší otáčky větráku vyluzují rozdílný hluk, a právě tuto měnící se kakofonii stačí zaznamenat a ve Fansmitteru dekódovat zpátky na nuly a jedničky. Jako další podmínku pak lze zmínit čas, nejvyšší „přenosová rychlost“, které Izraelci dosáhli, totiž byla 900 bitů za hodinu.

Počítačoví experti již nějakou dobu vědí, že zvuk představuje u PC bezpečnostní díru – před lety například prokázali, že pokud má PC připojené reproduktory či mikrofon, tak je může útočník rovněž využít k odvysílání dat, která jednoduše převede na potřebnou frekvenci. Proto se za vrchol zabezpečených PC považovala ta, která zvuková zařízení neměla a samozřejmě nedisponovala ani připojením k jakékoliv síti. Nyní nebudou moci mít ani aktivní větrák.

Vědci samozřejmě přiznali, že takový úspěšný hack stojí a padá na schopnosti útočníka nejprve do takto izolovaného počítače Fansmitter nahrát. V dnešní době nepozorných uživatelů, kteří ke svým zařízením připojují neznámá USB zařízení, by to však nemusel být zas tak velký problém, na jehož řešení by musel být nasazen James Bond nebo Ethan Hunt z Mission Impossible.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video