Jourová: Tok dat přes Atlantik nesmí ustat, je páteří ekonomiky | E15.cz

Jourová: Tok dat přes Atlantik nesmí ustat, je páteří ekonomiky

Věra Jourová
Věra Jourová
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodnutí Evropského soudního dvora o úrovni ochrany osobních údajů v USA nesmí ohrozit pro evropskou ekonomiku významné datové toky přes Atlantik. Novinářům to řekla eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. O situaci poté, co evropský soud tento týden zrušil 15 let staré rozhodnutí Evropské komise, že ochrana dat ve Spojených státech je dostatečná, už začala jednat s americkou stranou.

Rozhodnutí soudu, podle kterého mají právo posuzovat úroveň ochrany dat ve Spojených státech národní dohledové orgány a ne Evropská komise, je výsledkem snahy rakouského aktivisty Maxe Schremse. Ten si v Irsku stěžoval na internetový portál Facebook.

Základní prioritou evropské exekutivy je nyní podle Jourové snaha zajistit, že data evropských občanů jsou v USA skutečně dostatečně chráněna. A že jejich „transatlantický tok“ neustane, což by mělo velké následky pro hospodářství. „Jde o páteř naší ekonomiky,“ upozornila eurokomisařka.

Nynější náhlé právní vakuum v této otázce přitom znamená potíže především pro střední a menší společnosti. Jourová v této věci už ve čtvrtek telefonicky hovořila s americkou státní tajemnicí pro obchod Penny Pritzkerovou a v listopadu plánuje navštívit Spojené státy.

Společnosti budou muset být podle ní nyní dostatečně obeznámeny s alternativními způsoby ochrany dat evropských klientů, například prostřednictvím vzájemných přímých smluv a podobně. A potřeba také bude koordinace práce národních dohledových orgánů tak, aby v jednotlivých zemích hodnotili situaci s ochranou dat v USA co nejpodobněji. Evropská i americká strana si však podle Jourové uvědomují, že podobný postup je jen dočasným řešením.

Ještě bezpečnější přístav

Přes zmatky, které rozhodnutí soudu pro podnikání přineslo, ale verdikt podle komise „potvrzuje význam ochrany dat jako základního práva“ a také přístup evropské exekutivy od roku 2013.

„V jeho světle a s obnoveným úsilím zrychlím diskuse s USA. Mám jasný cíl, potřebujeme bezpečnější 'bezpečný přístav',“ podotkla Jourová. Souslovím „bezpečný přístav“ je označován systém, který dosud americké firmy při zpracovávání evropských dat využívaly. V jeho rámci se americké společnosti dobrovolně zavazovaly k ochraně údajů. Evropský soud ale upozornil, že takový postup vůbec neřeší práci například amerických tajných služeb. O změnu podoby systému komise se Spojenými státy už delší dobu vyjednávala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video