Juraj Thoma: Primátor musí být vizionář, a ne údržbář | E15.cz

Juraj Thoma: Primátor musí být vizionář, a ne údržbář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někteří spolustraníci z ODS minulý čtvrtek podpořili odvolání budějovického primátora Juraje Thomy na mimořádném zastupitelstvu.

Je druhý den po bouřlivém jednání. Jednačtyřicetiletý Juraj Thoma už ve sportovním oblečení probírá spisy v primátorské kanceláři. Za okny má náměstí s kašnou a Černou věží, u konferenčního stolku stojí busta budějovického zakladatele vltavské vodní cesty Vojtěcha Lanny. „Musím předat všechno v pořádku. Něco jsem nestihl. Třeba odstranit ten ošklivý lustr,“ ukazuje s úsměvem nad hlavu.
Když se ohlédnete po letech ve vedení radnice, z čeho máte radost? Začnu odzadu. Myslím si, že naprosto průlomová je obnova otáčivého hlediště v Krumlově. Už jde o památku, která městu nepřekáží. Další věc, se kterou jsem začínal ještě jako náměstek primátora, je zadání projektu zanádražní komunikace a propojení ulic Milady Horákové a Strakonické. Také přípravy dálnice D3. Jsem rád, že se nám podařilo nastavit příznivou atmosféru pro byznys kolem řešení dopravy i kolem společenských a kulturních aktivit. Zrekonstruovali jsme městskou policii.

Podařilo se vám něco prosadit i přes odpor kolegů?

Dosáhli jsme stavby nových zdrojů pitné vody, i když to někteří v radě kolem Martina Kuby odmítali. Je dobře, že Budějovice nejsou vnímané jen v souvislosti s pivovarem a výrobou tužek, ale také jako univerzitní město.

Co vám radost kazí?

U „zanádražky“ se nám nepovedlo prosadit podjezd pod kolejištěm, nedokázali jsme vyřešit majetkoprávní věci kolem propojení ulice Milady Horákové. Mrzí mě, že jsme nevyřešili financování dopravního podniku a že nebudu u zrodu nového financování Jihočeského divadla.

Byl jste primátorem, kolem kterého se rodily za posledních dvacet let na papíře největší projekty. To vám lidé ale někdy vyčítali.

Osobně si myslím, že primátor není úřednická ani přísně manažerská funkce. Měl by to být člověk vizionář, a ne údržbář. Jakkoliv to zní nadneseně a připomíná to Cimrmany. Když se kouknu na obrazy svých předchůdců, byli to všechno lidé, kteří přišli s nápady. Navíc jsme měli obrovské štěstí, že do našeho období spadly evropské peníze.

Mnoho lidí se ptá na důvod vašeho odvolání. Jediný argument, který zazněl od radního a předsedy klubu ODS Martina Kuby, byl, že jste jednal často příliš emotivně. To říkali i obyvatelé, se kterými jste jako politik mluvil. Je to jen součást vaší povahy?

Každý má své plusy a minusy. Ale ve čtvrtečním hlasování nešlo o mé emoce. Šlo o to, co viselo ve vzduchu po odvolání tajemníka Řeřábka. Sedm a tři čtvrtě roku jsem na radnici stejně emotivní, a nikdo tuto moji povahovou vlastnost nekritizoval. Až teď se našla řada psychoanalytiků, kteří se rozhodli, že skončím.

Co bude dál? Chcete zůstat v politice?

Politika je krutá. Zůstávám členem zastupitelstva. S kolegy jsem vystoupil z klubu ODS. Chce to trochu času. Když byly za mnou nedávno řádové sestry, misionářky z Afriky, mluvil jsem s nimi o tom, že asi jako primátor do voleb nevydržím. Jedna mi odpověděla, že Bůh jedny dveře zavře a druhé otevře.

Neuvažujete o návratu k archeologii?

V tuhle chvíli nevím. Musím si vše rozmyslet. Ale nevylučuji to. Zvažuji několik možností.

Říká se, že inklinujete ke straně TOP 09.

Také jsem to slyšel. Já ani nevím, kdo je v Budějovicích šéfem této strany.

Juraj Thoma, nar. 1969 v Nitře:

1. Po studiích archeologie na Filozofické fakultě UK v Praze pracoval v českobudějovickém Památkovém ústavu a Jihočeském muzeu.
2. V ODS od roku 1993. Od roku 1998 člen zastupitelstva.
3. Po volbách 2002 první náměstek a od roku 2006 primátor Českých Budějovic. Jeho žena je archeoložka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video