K nízkouhlíkové budoucnosti musí přispět také 5G sítě

Zdroj: Huawei Technologies

Sítě páté generace jsou realitou už i v České republice, kde je telekomunikační společnosti postupně nasazují do ostrého provozu - koneckonců signál 5G jednoho z operátorů pokrývá dokonce více než třetinu obyvatel. Jak bude vypadat další rozvoj sítí?

Dle ředitele společnosti Huawei Kena Chu jsou budoucí priority tři, a to v oblasti rozšířené reality, služeb pro průmysl a zelené ekonomiky. Uvedl to na konferenci Huawei Global Mobile Broadband Forum 2021 v Dubaji.

Operátoři celosvětově provozují 176 5G sítí a signál sítí páté generace využívá už přes 500 milionů zákazníků. Průmyslové aplikace postavené na 5G pak využívají podniky v oblasti výroby, důlní společnosti či přístavy v podobě privátních lokálních sítí, které přináší vysoké rychlosti, souvislé pokrytí a vysokou úroveň bezpečnosti.

Huawei Technologies

Dle Kena Chu je potřeba, aby se spolu se sítěmi schopnými dodávat vysoké rychlosti rozvinula i koncová zařízení a zároveň byl k dispozici obsah, což zákazníky bude motivovat k vyzkoušení prvků rozšířené a virtuální reality, pro které je 5G zvláště vhodné. Zároveň musí telekomunikační operátoři myslet na své firemní zákazníky, kteří jsou další ideální cílovou skupinou pro služby postavené na 5G sítích. A v neposlední řadě je nanejvýš důležité při stavění sítí uvažovat „zeleně“.

Jak uvedl na konferenci šéf divize technologií pro operátory společnosti Huawei Ryan Ting, do roku 2030 bude odhadovaná spotřeba dat na uživatele kolem 600 Gigabajtů měsíčně. Pokud by nároky na spotřebu energie zůstaly stejné, jako jsou nyní, provoz sítí by při takovém nárůstu vyžadoval desetkrát tolik elektřiny. Společnost proto vyvíjí technologie, které zároveň umožní pokrýt větší území, jsou lehčí a energeticky výrazně úspornější.

Huawei Technologies

Příkladem je nově představený anténní systém společnosti Huawei, který spotřebovává o 30 % méně energie a podporuje více frekvenčních pásem, což pro operátory znamená významnou úsporu nákladů – zvláště nyní, když ceny energií výrazně rostou. Důležitost rozvoje 5G sítí zmiňovali na konferenci i zástupci operátorů. Například technický ředitel švýcarského operátora Sunrise Elmar Grasser uvedl, že v Evropě jsou největším problémem stavební předpisy. Ředitelka pro strategii sítí společnosti Vodafone Nadia Benabdallah zdůraznila důležitost uvolnění další části frekvenčního spektra pro mobilní broadband od evropských regulátorů, což je nezbytné pro další rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu.

https://www.facebook.com/ HuaweiCesko/

https://twitter.com/Huawei_Cesko