Krev byla u vzniku lázní | E15.cz

Krev byla u vzniku lázní

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř zapomenuté historii nejstarších poděbradských lázní je letos už 287 let.

Poděbradské lázně sice zahájily svou první sezonu v roce 1908, ale už jen málokdo ví, že zdejší lázeňská tradice má mnohem hlubší kořeny.

Pravěk současných poděbradských lázní je spojený se zdejší nejznámější pověstí o nespravedlivě popravených kutnohorských havířích.

„Jejich prolitá krev se po mnoha desítkách let v roce 1624 měla zázračně objevit ve studánce nedaleko popraviště,“ říká historička Jana Hrabětová.

„Lidé opravdu věřili, že doruda zbarvená krvavá voda má zázračné účinky,“ dodává Hrabětová.

Z dnešního pohledu je zřejmé, že šlo o vodu s vysokým obsahem železa.

Prozíraví měšťané rozhodli už v roce 1722 postavit na levém labském břehu u zvoničky dřevěnou boudu s kádí a kamny na ohřev vody.

První místní lázně zaměřené na ženské nemoci a chudokrevnost byly na světě. Vodu pro pacienty však posluha stále dopravovala jen primitivně ve štoudvích.

Teprve v roce 1881, s novou lázeňskou budovu se šesti kabinami, lázně vylepšily technologii o parní kotel a čerpadlo na léčivou vodu.

S rozvojem uhličitých lázní na druhém břehu Labe však nejstarší lázně stále víc upadaly. Koncem třicátých let 20. století jejich historie končí, dělníci je zbourali.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.