Krizový scénář: zavřete si okno | e15.cz

Krizový scénář: zavřete si okno

Zuzana Modrá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když se nedá dýchat, Mostečané mají smůlu. Auta jezdit nepřestanou.

Starší lidé, malé děti, maminky v očekávání stojí u autobusů a loučí se se zbytkem rodiny. Odjíždějí za lepším vzduchem. Takový scénář evakuace v případě dlouhotrvající smogové situace je jen fikcí.
Stát má jen jediný krizový plán, pro případ, kdy bude vzduch nedýchatelný. „Jsou dva způsoby, jak lidi varovat, nejprve signál upozornění a nejhůře signál regulace. S žádnou evakuací kvůli smogu zákon nepočítá,“ potvrzuje Petr Kučera z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
Přitom dva kraje, které jsou nejpostiženější, tedy Moravskoslezský a Ústecký, patří i mezi ty, kde žije nejvíce lidí s astmatem. Na Ústecku to bylo v roce 2009 téměř jedenadvacet tisíc lidí. „Nemocných je stále víc, kolik jich přibylo loni, zjišťujeme nyní,“ dodává Libuše Drahokoupilová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.
Že mají pacienti alergologických ordinací v těchto týdnech problémy, potvrzují i lékaři. Poukazují ale na to, že zdravotní stav Mostečanů zhoršuje nejen smog. „Mají nyní větší potíže, ale nemohu jednoznačně říct, že jen kvůli zhoršenému ovzduší. Situaci komplikují ještě virové infekce,“ vysvětluje lékařka Iva Macků.

Útočiště na horách Pro obyčejného Mostečana to znamená jediné. Musí sledovat stav ovzduší, a když je situace špatná jako v posledních týdnech, může se řídit doporučeními. Tedy omezit fyzickou zátěž, větrat jen minimálně. Pokud je řidič, být solidární a používat městskou dopravu. „Vím, že by bylo lepší, kdybych nechala auto doma. Jenže potřebuji zařídit plno věcí, a kdybych měla pobíhat po městě, nadýchám se víc špatného vzduchu, než když si tam zajedu autem,“ krčí rameny Petra Novotná z Mostu.
Další radu, kterou dávají zdravotníci, je odjezd na blízké hory. Alespoň na chvíli. Pokud se lidé podívají například na web Ekologického centra Most, mohou vidět, jak rozdílná je situace v jednotlivých městech. Čím výš leží, tím je situace lepší. Nejhorší vzduch byl v posledních dnech v Mostě, Lomu, v centru Ústí nad Labem. V Krupce či Rudolicích v Horách už byl vzduch dobrý.
„Když už konečně slezl z chodníků sníh, a mohla bych s dcerou ven, trčíme doma kvůli špatnému vzduchu. Situaci sleduji denně a stejně, jako kamarádky s dětmi, musíme zůstat doma. To se ale nedá vydržet dlouho, takže jsme si domluvily výlet na Klíny, kde se dá dýchat,“ říká matka tříměsíční Edity Aneta Soukupová.

Zóny nemají smysl

Tým odborníků bývalého ministra životního prostředí připravil návrh, který by místním politikům dal možnost vymezit ve městě plochy, kam by nemohla v případě smogové situace jezdit auta, která nesplní emisní limity. „Moc o tom nevím. Ale když se nad tím zamyslím, pro Most by to nemělo žádný efekt. Město je ze všech stran otevřené, těžko hledat místo, kde bychom takovou zónu uplatnili. To už bychom museli vydat zákaz na celém území města,“ zamýšlí se náměstek primátora Mostu Luboš Pitín.
Naopak bývalý ministr Pavel Drobil smetl ze stolu návrh zákona, který by umožnil zakázat lidem v kritické době topit v lokálních topeništích. „Lidí, kteří si topí opět sami, stále přibývá. Topit plynem je stále dražší a lidé se odpojují od centrálního vytápění,“ upozorňuje vedoucí Ekologického centra Most Milena Vágnerová.

Autor: Zuzana Modrá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video