Casting měl 12 kol a trval sedm měsíců, říkají hvězdy televizní série Geniální přítelkyně | E15.cz

Casting měl 12 kol a trval sedm měsíců, říkají hvězdy televizní série Geniální přítelkyně

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Postavení italské knižní tetralogie Geniální přítelkyně jako mezinárodního bestselleru letos stvrdila první řada stejnojmenné minisérie natočená v produkci HBO a italské televize Rai. Mezi triumfy televizní verze patří obsazení hlavních hrdinek příběhu o komplexním přátelství dvou chudých holek z Neapole. V prvních dvou dílech si Lilu a Elenu zahrály Ludovica Nastiová a Elisa del Geniová, na dalších šest epizod role převzaly Gaia Giraceová a Margherita Mazzuccová.

Hledání představitelek Lily a Eleny bylo rozsáhlé, na castingu se vystřídala řada dívek. Jak jste konkurzy prožívaly vy?

Ludovica: Já jsem nebyla moc přesvědčená, že bych měla šanci, ale nakonec jsem během sedmi měsíců prošla dvanácti koly castingu. Když mě loni v srpnu vybrali, byla jsem šťastná.

Elisa: Původně chtěli mého bratra, já ho na jeden konkurz jen doprovázela, tak si mě všimli. Bratra nakonec nevzali. Ale moje mladší sestra dostala roli.

Margherita: Já se na casting dostala náhodou. Rozdávala jsem letáky, které na něj zvaly, a zašla jsem se tam podívat, aniž bych věděla, co hledají, nebo znala knihy. Nakonec jsem jela do Říma na čtyřhodinové kamerové zkoušky s režisérem Saveriem Constanzem.

Gaia: Já už chodila na hereckou školu, protože chci být herečkou. Prošla jsem celým sedmiměsíčním procesem konkurzu, než si mě vybrali.

Musely jste se učit neapolský dialekt, kterým postavy často mluví?

Ludovica: Já pocházím kousek od Neapole a dialekt jsem se naučila od babičky. Ale všechny jsme měly hlasového trenéra.

Gaia: Pro mě bylo hraní v neapolském dialektu docela těžké. Mám hodně replik a pocházím od Sorrenta, kde mluvíme jinak. Navíc jsme musely používat neapolský dialekt z 50. let, který se od dnešního liší.

Kolik vám je let? Všechny chodíte do školy. Jak jste si během natáčení zorganizovaly život?

Ludovica: Mně je 12 let. Produkce nám poskytla soukromého učitele na každý večer.

Elisa: Mně je jedenáct. Na natáčení jsem učitele neměla, ale poté jsem si ho najala, abych učivo dohnala.

Margherita: Mně je 15 let. My s Gaiou jsme natáčely půl roku, učitele jsem měla po večerech a každé dva týdny jsem se vracela do školy na psané testy. Teď jsem začala střední školu a jako Elena studuju klasické jazyky, latinu a řečtinu.

Gaia: Je mi čtrnáct. Během natáčení jsem s matkou bydlela v Neapoli v hotelu, na víkendy jsme se vracely domů. Se soukromým učitelem jsem se učila pár hodin každý večer, pak jsem musela složit zkoušky do dalšího ročníku.

Vytvářely jste postavy Lily a Eleny dohromady?

Margherita: S Gaiou jsme viděly první dvě epizody, abychom mohly pokračovat ve stopách Ludovici a Elisy. Ale my čtyři jsme spolu nikdy nepracovaly. Poprvé jsme spolu jely až na promo výlet do Los Angeles a pak na premiéru na benátský festival.

Jak jste se jako debutantky dokázaly do svých rolí vcítit?

Ludovica: Saverio Costanzo nám dával rady, vysvětloval nám naše charaktery a jejich způsoby. Především nám říkal, abychom zůstaly samy sebou a do postav vklouzly.

Margherita: Protože jsem dost jiná než Elena, potřebovala jsem režisérovu pomoc, abych se do role dostala. Obecně mi vysvětlil, co je Lenú zač, k tomu mi každý den pomáhal v konkrétních scénách. Já chtěla hrát Lilu, té jsem rozuměla mnohem víc. Saverio ale vždycky našel ta správná slova, aby mi Elenu popsal a díky němu jsem si ji nakonec zamilovala. Připomněl mi, že Elena je ta, co příběh vypráví. Je jako voda, bere na sebe tvar svého okolí.

Gaia: Já Lilu pochopila díky Saveriovi, knihám a scénáři. Vciťování taky bylo snazší, jakmile jsme začaly natáčet, ocitly se na lokacích a oblékly si kostýmy.

Vy ostatní jste předlohu od Eleny Ferrante také četly?

Ludovica: Ne.

Margherita: Já četla všechny čtyři knihy a moc se mi líbily.

Elisa: Já přečetla tři a připadaly mi dost jiné než cokoliv, co jsem kdy četla.

Věříte, že podobné přátelství jako mezi Elenou a Lilou může existovat?

Ludovica: Nevím. Komunikace je dnes hodně jiná, hodně kamarádů se baví hlavně přes chytré telefony. K takovému přátelství, jaké ukazuje Geniální přítelkyně, musíte potkat někoho speciálního.

Chcete pokračovat s herectvím?

Ludovica: Ano. Tohle byla moje první zkušenost a bylo to něco mimořádného. Na place jsme se hodně bavily. Každý se o nás staral. Šlo o dobrodružství, které se doufám bude opakovat.

Elisa: Já chci taky pokračovat, byl to skvělý zážitek.

Margherita: Já měla v plánu studovat jazyky na univerzitě, ale tahle zkušenost mi všechno zpřeházela a teď je taky mým snem stát se herečkou. S Gaiou si zahrajeme i ve druhé sezóně Geniální přítelkyně.

Máte herecké vzory?

Margherita: Julia Robertsová.

Ludovica: Jennifer Lawrenceová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video