Richard Müller a jeho mimořádný vzkaz - hudební recenze | E15.cz

Hudební recenze: Mimořádný vzkaz Richarda Müllera

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zpěvák a skladatel Richard Müller zažil ve své dlouhé kariéře vzlety a pády, které mu není moc co závidět, protože pády jsou deprimujcí a sláva také není zadarmo. A do toho přišla koronavirová omezení. To vše devětapadesátiletý muzikant využil k napsání nových písní s texty Petera Uličného, z nichž vznikla jedna z nejlepších Müllerových desek s názvem Hodina medzi psom a vlkom.

Lídr dávného slovenského Banketu – jedné z pozoruhodných kapel slovenského pop rocku na konci osmdesátých let výrazně převyšující českou oficiální scénu – má naprostý talent i charisma. To není ovšem zase takový objev, ale díky tomu dokáže Müller zpívat rockové i akustické písně, jaké byly základem například alba Neuč vtáka lietať, šansony Michala Horáčka a Petra Hapky či obecně vážnější věci, kterých není v pop-music až zase tolik.

Na novém albu tohle vše dokázal znovu propojit, nejspíše s myšlenkou: „Zahodit za hlavu, co bylo i co přijde, být, anebo nebýt in, ať jiným z toho šibe. Zapomenout na všechno, z čeho tě v duši seklo, a lézt na nervy těm, kteří tě straší peklom,“ jak zpívá v úvodní písni Siedme nebo.

Celá deska je silná nejen co se týče upřímných a nadprůměrně výrazných textů, ale i hudby. Začíná romantickou úvodní písní Siedme nebo, pokračuje rockovou Defekt na duši, písní s téměř gospelovým úvodem a jižanskou kytarou Sviatok trinásteho a sociální sondou Mária Televízia.

Součástí jsou i pocty kytaristovi Rolling Stones Keithu Richardsovi a fotografu Janu Saudkovi či asi nejvážnější skladba o současných společenských i internetových hrozbách Zloději paměti a titulní píseň s kytarovým sólem ve stylu Santany. Nežít jen tak „Člověk neví dne, ani hodiny, a najednou přesadí ho do hlíny, proto jsem žil trochu divoko, abych tu nebyl, jen tak na oko,“ zpívá Müller.

Mimořádná zpověď Richarda Müllera v jedné z dalších, opravdu vážných písní. Celé album Hodina medzi psom a vlkom – což údajně označuje čas mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno, kdy prý umělci vytvářejí nejlepší díla, ale také umírá nejvíce lidí – dokazuje, že Richard Müller na hudební scéně jen tak „na oko“ není a doufejme, že ještě dlouho nebude.

RICHARD MÜLLER: Hodina medzi psom a vlkom 
Vydal: Universal Music 
Délka: 46 minut 
Hodnocení: 90 %

O Richardu Müllerovi vznikl i dokument, který před dvěma lety získal  Cenu filmové kritiky:

Trailer k dokumentu o zpěváku Richardu Müllerovi Nepoznaný, který před dvěma lety získal i Cenu české filmové kritiky.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video