Nick Cave si pohrává s písňovými příběhy | E15.cz

Nick Cave si pohrává s písňovými příběhy

Nick Cave
Nick Cave
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Petr Frinta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Málokteré album pokoušelo předčasným únikem na internet trpělivost hudebních publicistů tak jako novinka Push the Sky Away australského zpěváka Nicka Cavea. Završuje třicet let spolupráce s doprovodnou skupinou The Bad Seeds, stvrzuje, že se interpretova tvorba zřejmě již nenávratně rozčlenila do dvou proudů a zároveň je i návratem do formy.

Projekt Grinderman z „nultých“ let Caveovy nahrávky definitivně rozdělil do dvou kategorií. Na jeho deskách se vrátilo mnohé ze zpěvákova mladického – punkového – nadšení a nasazení. Zpátky je také mnohé z netradičního přístupu i experimentů vetkaných do vlastně tradičních písňových forem, jimiž Cave v osmdesátých letech vynikl. Poloha druhá, od poloviny devadesátých let typická pro desky pod vlastní hlavičkou, je komorní a představuje bilancujícího lyrického šansoniéra. Ne nadarmo v souvislosti s ní padlo jméno kanadského barda Leonarda Cohena: Cave se usadil v podobné meditativní rovině a v jeho poetice se břitká nadsázka proměnila ve vlídný, sebeironizující humor.

Tento rozměr představily desky The Boatman’s Call (1997) a No More Shall We Part (2001), kterým se novinka v mnoha ohledech blíží. Po Blixovi Bargeldovi se však ze sestavy doprovodného bandu odporoučel i Mick Harvey. Deska je nejen bez jeho kytary, ale i bez výraznějších překvapení. Desky starší doprovázely mnohé experimenty a hraní se zvukem, na novince se jim skupina téměř vyhýbá. Co její tvorbu vždy oživovalo, je tentokrát ukryto hlouběji pod povrchem, ve zvuku vystavěném na smyčcích a programovaných partech, které měl na starosti především dlouholetý spolupracovník skupiny Warren Ellis.

Novinka vychází deset let po nedozrálém albu Nocturama, střiženém podél podobných not. A i přes dílčí změny a větší přístupnost (Push the Sky Away je posluchačům mimo fanouškovský tábor nejsrozumitelnější od hosty zamořeného Murder Ballads), určitou ztrátu energie pod povrchem (vyniká ve srovnání s nahrávkami Grinderman) i typického humoru je to síla skladeb, která novinku vynáší mezi ty lepší momenty zpěvákovy kariéry. Stejně jako texty, rovněž z nejlepších s autorovým jménem. A ke hrám s příběhy a k meditacím o lásce se smyčce, klavír a přítmí zatažených rolet hodí více než doprovod spíše burácející.

Nick Cave and the Bad Seeds: Push the Sky Away Vydavatel: Bad Seed Ltd. 2013 Hodnocení: 80 %

Autor: Petr Frinta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video