Sólová novinka Marka Lanegana jej představuje v životní formě | e15.cz

Sólová novinka Marka Lanegana jej představuje v životní formě

Mark Lanegan: Blues Funeral
Mark Lanegan: Blues Funeral
• 
ZDROJ: repro E15

Petr Frinta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V pražském Lucerna Music Baru dnes americký zpěvák Mark Lanegan představí dlouhohrající novinku Blues Funeral. Někdejšího frontmana Screaming Trees a Queens of the Stone Age zachycuje v životní formě.

Název novinky – pohřební blues – může v posluchači vyvolávat nejrozmanitější asociace. Odkazuje totiž nejen na syrově bluesový podtext desky, na její ponuré ladění, ale i téměř hodinovou délku, jejíž příval neveselých výpovědí opravdu působí jako lopata hlíny dobře mířená na právě spuštěnou rakev. Zpěvákova tvorba ale kdovíjak optimistická vlastně nebyla nikdy, ať již v počátcích v řadách průkopníků grunge Screaming Trees, pozdějším angažmá v Queens of the Stone Age anebo nedávných autorských spolupracích.

Zvuk Laneganových sólových projektů se postupně vracel proti proudu času, a čím dál hlouběji se posouval k výrazu typickému pro rockové písničkáře-solitéry, mísící rock s folkem, blues, ale třeba i černošskou hudbou (St. Louis Elegy z novinky má nádherný gospelový nádech). Připomíná tedy spíše osamělé střelce z vyprázdněných měst středozápadu než Toma Waitse, k jehož projevu bývá nejčastěji přirovnáván. A to i přesto, že tvorba obou hudebníků je diametrálně odlišná (Waitsova kakofonicky barvitá, Laneganova sevřeně ponurá), nemluvě o tom, že v Laneganově hlasu lze vystopovat více odstínů, barev i frázování.

Sedmé sólové album vydané osm let od předchozího zvuk posouvá dále: výrazně přibylo elektroniky, k rozmanitosti přispěly i hráčské a autorské výpomoci zpěvákových dlouholetých souputníků (naleznete mezi nimi například někdejšího bubeníka Pearl Jam Jacka Ironse), ovšem aniž by celek získal na barvách. Je stále stejně bezútěšně šedý a ponurý, jako by stvrzoval, že humor a nadsázka s interpretovými písněmi spojené mohou být opět jen šibeniční a dryáčnické.

Mark Lanegan: Blues Funeral

Vydavatel: 4AD, 2012
Hodnocení: 90 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Petr Frinta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery